Take a fresh look at your lifestyle.

Preeklampsi Nedir? Nasıl Önlenir?

0

Annenin yaşı, Tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklar ve preeklampsi gibi hamilelik koşulları, yüksek riskli bir hamileliğe sahip olmanıza neden olabilir…

Preeklampsi Nedir?

Preeklampsi, yalnızca hamile kadınları etkileyen bir durumdur ve idrarda yüksek tansiyon, sıvı retansiyonu ve protein ile karakterizedir. Preeklampsi, hamile kadınların %5-8’ini etkileyen bir durumdur.

Preeklampsi Riski Nasıl Azaltılır? Önlenebilir Mi?

Ne yazık ki, bu durumu tamamen önlemenin bir yolu yoktur, ancak preeklampsi olma riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Bu durumu önleme, hamile kalmadan önce başlayabilir. Daha yüksek beden kitle indeksine sahip olan kadınlarda gelişme riski daha fazla olduğundan; hamilelik öncesinde ve sırasında sağlıklı bir kiloyu korumak önemlidir. Sağlıklı bir kiloda olmanın yanı sıra, her gün en az 8-10 bardak su içmeyi hedefleyin. Preeklampsi için risk faktörlerinden birine ya da birkaçına sahipseniz, bu durumun gelişme olasılığını azaltmanın doğal yolları vardır:

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Preeklampsi riskini azaltmak, günlük rutininize bu sağlıklı alışkanlıklardan birkaçı dahil etmek kadar kolay olabilir:

Egzersiz: Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın

Dinlenme: Stres yapmayın! Evet, söylemesi yapmaktan daha kolay olabilir! Doğum öncesi yoga yapmayı deneyin, rahatlatıcı müzikler dinleyin ya da doğada yürüyüşe çıkın.

Uyku: Uyku, pek çok nedenden ötürü önemlidir, ancak annenin dinlenebilmesi için özellikle önemlidir.

Meditasyon: Stres, kan basıncınızı yükseltebilir, meditasyon ise onu düşürmeye yardımcı olabilir.

Güneşe Çıkın: Düşük D vitamini seviyeleri, hamile kadınlarda preeklampsi ile ilişkilidir.

Beslenme Değişiklikleri

Diğer birçok durumda olduğu gibi, preeklampsinin önlenmesinde de besin ve takviyeler önemli bir rol oynar. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, folik asidin; preeklampsi riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

En sevdiğiniz çikolata ile kendinizi şımartın: Burada seçiminiz bitter çikolata olmalı.

Kiraz sapını deneyin: Düşük melatonin seviyeleri preeklampsi ile bağlantılıdır. Genellikle insanların daha uzun süre uyumalarına yardımcı olma yeteneği ile ilişkili olarak, kiraz suyu, doğal olarak oluşan melatoninin en yüksek seviyelerini içerir.

Lif  ve antioksidan bakımından zengin gıdalar üzerine yoğunlaşın: Yüksek lif içeren bir beslenme programı; kan basıncı seviyenizi düşürmeye yardımcı olur. Çalışmalar, zaten hipertansiyon geliştirmiş olsanız bile lifin işe yaradığını gösteriyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın