Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Perine Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

0 1.055

Perine Masajı Nedir?

Hamilelikte perine masajı, doğum kanalını şekillendiren dokuların, nazik bir şekilde gerilmesini içerir. Tarihi oldukça eskilere dayanan bu masajın yararları, araştırmacılar tarafından incelenmiş ve gebeliğin özellikle son 1 ayında düzenli olarak yapıldığında, doğumun çok daha kolay olduğunu gösteren güçlü bilimsel kanıtlar bulunmaktadır. Perine masajı ayrıca, yırtılma ve dikişli doğum riskini de azaltmaktadır.

Perine yırtılması, doğumdan sonraki süreçte, iyileşme sürecini uzatabilecek ve sıklıkla doğumdan sonra hayatınızı olumsuz etkileyebilecek yara ve ağrılara neden olabilecek dikişler gerektirmektedir. Hamileliğin son haftalarında her gün yalnızca 5 dakika perine masajı yapan anne adaylarında, doğum sırasında perine dokularında oluşabilecek travmalar önlenebilir.

Perine Bölgesini Doğuma Hazırlamanın Önemi

Perine, vajina ve anüs arasındaki doğum kanalının arka kısmını içermektedir. Bu bölgeyi, güçlü bir pelvik taban dokuları oluşturur. Bu dokuların, güçlü ve sağlam olması çok önemlidir; ancak aynı zamanda bebeğin doğum kanalından geçmesine izin vermek için doğum sırasında gerecek kadar esnek olması da gerekmektedir. Ne yazık ki, birçok kadının perine dokuları yeterince esnek değildir ve doğum sırasında esneyemez, bu da perinel travma ya da yırtılma ile sonuçlanır.

Diğer masaj türlerinde olduğu gibi, hamileliğin son birkaç haftasında yapılacak perine masajı, perine dokularının gevşemesini sağlar. Bu nazik masaj, perine dokularını esnek tutar ve doğum sırasında rahatlamaya ve doğal olarak genişlemeye hazırlar.

Perine Masajı Nasıl Yapılır?

Hamileliğin özellikle son 3-4 haftasında, doğum yapana kadar her gün 5 dakika kadar masaj yapmaya başlayın. Bu masajı, kendiniz yapabilir ya da eşinize yaptırabilirsiniz. Peki, perine masajı nasıl yapılır?

  • Masaja başlamadan önce ellerinizi yıkayın ve tırnaklarınızı temizleyin.
  • Elinizin perine bölgesine ulaşmasını sağlayan rahat bir pozisyon bulun. Bunun için dizlerinizi bükerek yatağa oturmayı deneyebilir ya da duş veya tuvalet sırasında bir bacağınızı kaldırarak yapabilirsiniz.
  • Parmaklarınıza az miktarda masaj yağı dökün ve parmaklarınızı iyi bir şekilde yağladığınızdan emin olun. Masaj yağı kullanmak; masajı daha rahat hale getirir ve ayrıca perine dokularının nemlenmesine yardımcı olur. Bu masaj için, Hindistan cevizi ya da badem yağı gibi doğal yağlar yerine, perine masajı için özel olarak tasarlanmış bir masaj jeli seçin.
  • Masajın amacı, doğum kanalını germektir. Bu dokuları germek için, düzenli olarak masaj yapmaya devam edin. İlk birkaç hafta, hafif bir yanma ya da gerginlik hissi normaldir. Bu baskıyı hissetmek, doğum sırasında aynı hisleri hissettiğinizde daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı olacaktır!
[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Pamukçuk Nedir? Bebeğimin Dili Neden Beyaz?

Pamukçuk halk arasında oldukça fazla karıştırılan bir bebek hastalığıdır. Yeni doğanlarda görülen bu durum genellikle emen bebeklerde çok daha sık...

Kapat