Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Pamukçuk Nedir? Bebeğimin Dili Neden Beyaz?

0 1.113

Pamukçuk halk arasında oldukça fazla karıştırılan bir bebek hastalığıdır. Yeni doğanlarda görülen bu durum genellikle emen bebeklerde çok daha sık rastlanıyor. Aslında çok fazla karıştırılıyor diyoruz çünkü hem dide olan süt lekesi hem de pamukçuk olarak adlandırdığımız durum birbirine çok benziyor. Pamukçuk bebeği rahatsız ederken, süt izi bebeğe rahatsızlık vermez. Konunun biraz karıştığının farkındayız o halde daha yakından anlayalım.

Pamukçuk Nedir?

Pamukçuk bebeğin dilinin üzerinde nokta nokta şeklinde yer alan ve beyaz renge benzeyen kabartılardır. Dikkat edin pamukçuk için nokta nokta şeklinde olmalı diye bahsediyoruz. Bu durum bebeğin pamukçuk olduğuna işaret eder. Bebek acı duyar ve dolayısı ile güzel bir şekilde emip mama yiyemez. Böyle bir durumda mutlaka hemen doktoruna ulaşmalısınız. Doktorunuz baktığı anda sütün yaptığı leke mi yoksa pamukçuk mu olduğunu hemen anlayacaktır.

Genellikle en çok görünenlerden biri süt lekeleridir. Bebek tüm gün sık sık meme emdiği için dili de beyazlamış halde ortaya çıkar. Bu herhangi bir rahatsızlığı ortaya koymaz ve bebeğin de canını acıtmaz. Zaman içinde de yavaş yavaş ok olarak geçiyor olacak.

Çocuklarda Pamukçuk Nasıl Önlenir?

Bebeğin hijyenine oldukça fazla derece de önem vermelisiniz. Mutlaka meme ucunuzu her seferinde temizleyiniz. Bebeğinizin ağzını silerken ya da kusmuklarını temizlerken her zaman temiz ve hijyenik bir bez olduğuna dikkat ediniz. Mikrop olan pamukçuk kirli bir ortamda çok daha çabuk oluşacak ve yayılacaktır.

Pamukçuk için doktorunuz sizlere bir ilaç verebilir. Vermesi durumunda uygulayınız. Pamukçuk için halk arasında karbonatlı su ile temizleme formülü veriliyor olsa da bu durum oldukça tehlikelidir. Bu sebeple hurafe durumlar ile hareket etmek yerine her zaman uzman doktordan yardım almak çok daha doğru olacaktır.

Genel muayenelerinizde de doktorunuz sizlere mutlaka bilgi verecek ve ağzını kontrol edecektir. Zaten olası bir durumu hemen fark ediyor olacaktır. Bebek ağzında olan süt lekelerini yok etmek için de herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur kendiliğinden geçtiğini göreceksiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
 Çocuk Bakıcısı İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebeğiniz ister birkaç aylık olsun, isterse birkaç yaşında olsun fark etmez; ilk kez bir dadıya bırakacaksınız birçok korkunuzun olması oldukça...

Kapat