Take a fresh look at your lifestyle.

Okul Öncesi Çağda Dil Gelişimi

0

3 yaşına gelen çocuğunuz karmaşık kelime ve cümle yapıları kullanmaya başlamış olsa da; karmaşık dil ya da soyut kavramlarını anladıklarını düşünmeyin, aslında tam tersi doğrudur.

Okul öncesi çağda çocuklar, yalnızca somut fikirlere başvururlar. Evde yiyecek hiç bir şey olmadığını söylerseniz, okul öncesi çağdaki çocuğunuz bunu gerçek olarak alabilir ve bir sonraki öğünde ne olacağı konusunda gereksiz bir endişe duyabilir.

Dil öğrenme sürecinde ona yardımcı olmak için;

Oyunları ve günlük aktiviteleri sürece dahil edin. Birlikte bankaya ya da markete gittiğinizde; birlikte yaşadığınız bu deneyimi zenginleştirmek için neler yapabileceğinizi düşünün. Mağazadaki koridor sayısını ya da sırada önünüzde kaç kişi olduğunu sayın. Sıranın size gelmesini beklerken, ona kafiyeli bir şeyler öğretin.

3-5 yaş aralığında çocuğunuz, mantıksal düşünmeye başlar ve olayların zaman içinde bir diziyi takip ettiğini anlamaya başlar. Kelime dağarcığını genişleterek, ihtiyaçlarını açıklamayı öğrenir. Yaşadığı dünyayı anlamak için kelime hazinesini kullanır ve bazı kararlar alarak bağımsızlığını kazanmak ister.

Okul öncesi çağda; dinlemeyi ve hikayeler anlatmayı çok severler ve ayrıca, hikaye dinlemekten de hoşlanırlar. Kendi dünyasını anlamak için, genellikle komik teoriler geliştirir ve her şeyin neden gerçekleştiği hakkında düşünmeye çalışır.

Gün içinde, etrafında duyduğu şeyleri ve insanların sözlerini taklit edecektir. Kendisiyle dalga geçilmesinden hoşlanmıyor, bu nedenle şakalarınıza dikkat edin. Çünkü şakalarınız geri tepebilir ve sonuç göz yaşı olabilir.

Çocuğunuzun dil gelişimine destek olmak için, akşamları ya da gün içinde birlikte masal okumayı deneyebilirsiniz. Kitapta duyduğu yeni kelimeler, gördüğü fotoğraflar hayal gücünün ve dilinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Şarkılar ve tekerlemelerden de yardım alabilirsiniz. Bir şarkının nakaratı ya da tekrarlardan oluşan tekerlemeler ilgisini çekecek ve onları öğrenmeye çalışacaktır.

Okul Öncesi Çağda Beden Dili

3-5 yaş aralığında, okul öncesi çağda çocuğunuz, artık inanılmaz hızlı bir şekilde sözel dili öğreniyor olsa da, iletişim aracı olarak hala büyük ölçüde beden dilini kullanıyor olacak. Bir şeyleri anlamak için daha çok; yüz ifadelerine, ses tonuna ve mimiklere güvenecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın