Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Normal Doğum Yapmanın Püf Noktaları

0 682

Sonunda beklediğiniz haberi aldınız, test sonucu pozitif çıktı ve her şeyin doğal olmasını istiyorsunuz. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Bu kararı vermek, kolay olmayabilir; çünkü, böyle bir kararla, günümüzde pek çok kadından ayrılmış olacaksınız. Ayrıca, çevrenizden bu konuyla ilgili sizi destekleyecek pek fazla kişi de bulamayabilirsiniz. Hatta, bu konuda size referans olabilecek birini tanımıyor bile olabilirsiniz. Nasıl seçimler yapacaksınız? Evde mi, hastanede mi yoksa doğum merkezinde mi doğum yapacaksınız? Bir ebe ile çalışacak mısınız? Hamileyseniz ve normal doğum yapmaya karar verdiyseniz, normal doğum sürecine girerken bilmeniz gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz:

1. Adım: Ne İstediğinize Karar Verin

Kadınların büyük bir bölümü, normal doğumu tercih etmez; kararlılık gerektirir. Çünkü normal doğumda; doğum hiçbir zaman tam olarak planladığınız şekilde olmaz. Bu nedenle, ihtiyaç anında değişen planlara açık olmanız gerekir.

2. Adım: Zihninizi ve Vücudunuzu Hazırlayın

Hamilelik ve doğum, bir maratondur ve tıpkı eğitimsiz bir maraton koşucusu gibi, doğuma hazırlıksız olmak istemezsiniz. Hamilelik, fiziksel bir yolculuktur ve bu süreçte, egzersiz güçlü olmanıza yardımcı olur. Yürüyüş, yüzme ve yoga, vücudunuzu güçlü ve pelvisi açık tutarak doğuma hazırlanmanın en iyi yoludur. Birçoğumuzun yaptığı gibi, iş yerindeyken gün boyunca bilgisayar başında oturmak, bebeği en ideal doğum pozisyonunda tutmak için en iyi şey değildir. Bu süreçte, doğum topları üzerinde oturmak harika bir alternatiftir. Ayrıca, hamilelikte ne yediğiniz, bebeğinizi besleyen şeydir. Bu nedenle, besin değeri yüksek, gerçek bir gıda diyetini uygulamak, hayati önem taşımaktadır. Yeterince kaliteli protein, tuz ve sebze yemeyi unutmayın. Farklı renk gruplarından yiyecekleri seçin.

3. Adım: Doula Eğitimi Alın

Doula, hamileliğiniz sürecinde, bebeğinizi tanımak ve onunla ilişki kurmak için profesyonel bir eğitim görevlisidir. Bu kişi, sizinle birlikte olarak, hamileliğiniz boyunca size koçluk yapar. Emzirmeyi ve yenidoğan bakımını öğretir. Doula eğitimi alan kadınların, normal doğum yapma olasılığı daha yüksektir.

4. Adım: Doğum Yerinizi Seçin

Doğum yerini seçmek önemlidir. 3 seçeneğiniz var; hastane, doğum merkezi ve ev. Hastane; daha fazla müdahaleye ihtiyaç duyan bir kadın için harika bir yerdir. Yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa, sizin ve bebeğinizin sağlığı ve güvenliğiniz için en iyi seçenektir. Bir doğum merkezi ise, hastaneye kıyasla, daha fazla evinizde gibi hissetmenizi sağlar. Bir diğer seçeneğiniz de, evde doğum yapmaktır. Ev doğumunda, ebeler doğum merkezinde bulunan aynı ekipmanı getirir. Doğum sırasında oluşabilecek bir sorun için plana sahiptirler. Doğum genellikle, gerçekleşmesi için bırakıldığı zaman kendi başına sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda En Yaygın Görme Bozuklukları

Çocuklarda görme bozuklukları, nadir görülen bir durum değildir. Aslında, hamilelik döneminde sigara içen annelerin çocukları, 6 aylık ile 6 yaş...

Kapat