Take a fresh look at your lifestyle.

Neden Hamile Kalamıyorum?

0

Evde yaptığınız gebelik testlerinin sonucu her seferinde negatif mi çıkıyor? İşte, hamile kalamamanızın 5 muhtemel nedeni!

Stres

Arkadaşlarınıza ve ailenize bebek sahibi olmayı denediğinizi söylediğiniz zaman, birinin size “Sadece rahatla, olacak!” demesini neredeyse garanti altına almış olursunuz. İyi ya da kötü stres, hem fiziksel hem de zihinsel olarak size zarar verir. Stresli olduğunuzda adrenal sisteminizin bir darbe aldığını söyleyebiliriz. Vücudunuz, size “Tamam, hadi hamile kalalım” demez. Kendiniz için zaman ayırmayı öğrenmek, bir bebek sahibi olma şansınızı arttırmak için önemlidir.

Uyku Problemleri

Yeterli miktarda uykunun, sabah ofisteki toplantının daha katlanabilir olmasını sağladığını zaten biliyorsunuz; ancak iş hayatının yanında, düzenli uyumanız için pek çok neden daha vardır. Uyku eksikliği, vücudunuzda stres yaratır ve yorgun olduğunuzda, işlerinizi doğru yapamazsınız. Yeterince uyumayan insanların, bağışıklık sistemi zayıflar üreme döngüsünü etkileyecek olan enfeksiyonlara yakalanma olasılıkları yükselir. Aynı durum, erkekler için de geçerlidir.

Kilo Problemleri

Düşük kilolu ya da aşırı kilolu olmak, bir kadının hamile kalma olasılığını azaltır. Yetersiz beslenen bir vücut düzgün bir şekilde yumurtlamayabilir. Diğer yandan, fazla kilo doğurganlık üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. İdeal kilonuzdan uzaklaşmak, düzenli olarak yumurtlasanız bile hamile kalma şansınızı azaltır. Beden kitle indeksiniz 25’in üzerindeyse, bu durum daha da kötüye gidecektir. Sağlıklı beslenmek ve makul bir egzersiz rutinine sahip olmak, bedeniniz konusunda harikalar yaratacaktır.

Adet Düzensizliği

Birçok kadın, kendi adet döngüsünün tam olarak ne olduğundan habersiz. Çoğumuz, ilk adet olduğumuz yıllarda, sağlıklı bir adet döngüsünün 28 gün olduğunu öğrendik; ancak, her kadının adet döngüsü ve uzunluğu değişiklik gösteriyor. Yumurtlama, adet döneminizden iki hafta öncedir. Yumurtlamayı takip eder ve doğru zamanda denemeye başlarsanız, bebek sahibi olma şansınızı arttırırsınız.

İnanın

Olumlu bir tutum takınmak, inanılmaz derecede önemlidir. Zihin ve beden arasında büyük bir bağlantı vardır. Bu nedenle, olumsuz şeyleri duymamaya çalışın ve sabırlı olmayı deneyin. Yakın bir gelecekte bir aile kurmayı planlıyorsanız, bu şekilde yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya odaklanabilirsiniz. Bir süredir bunu deniyorsanız, bunun zaman alabileceğini unutmayın. Uzmanlar, bebek sahibi olmak için herhangi bir tıbbi yardım almadan önce, çiftlerin bir yıl boyunca denemeleri gerektiğini belirtiyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın