Take a fresh look at your lifestyle.

Kreş Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Çocuğunuza uygun bir kreş seçmek, yorucu olmanın yanı sıra, heyecan verici olabilir. Bir ebeveyn olarak, doğru programın ne olduğuna karar verdiğinizi düşünüyorsunuz. Peki, en iyi seçimi nasıl yapacaksınız? İşte, anne ve babaların, çocuklarını kreşe yazdırmadan önce sorması gereken sorulardan bazıları…

Bir kreşi ziyaret ederken, ailenizin ihtiyaçlarına yönelik konuları değerlendirin. Bunlar; okulun çalışma saatleri, evinize veya iş yerinize yakınlık, mevcut ulaşım, mesai sonrası seçenekler, maliyet, sınıfın büyüklüğü ve personel/çocuk oranıdır. Kreşleri erkenden değerlendirmeye başlayın ve herhangi bir başlangıç tarihini kaçırmadığınızdan emin olmak için bilgi alın.

Kreşin Eğitim Felsefesi Nedir?

Keşif temelli bir kreş tercih etmek önemlidir. Anne ve babalar, çocukların öğrenme hakkında seçimlerini yapmaları için fırsatlar sunan bir kreş tercih etmeli. Çocuğunuz için en iyi olan kreşi seçerken, okul ve aile arasındaki yakınlık düzeyini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, ailenin sürece dahil olması ve günlük rutin hakkında aileye bilgi verilmesi de önemlidir.

Öğretmenlerin ve Personelin Eğitim Altyapısı ve Deneyimi Nedir?

Elbette, çocuğunuzun okul öncesi öğretmeni deneyimli ve nitelikli olduğundan emin olmak istersiniz. Müfredat ile birlikte, öğretmenlerin eğitim ve deneyimlerini de öğrenin. İyi bir okul öncesi öğretmeni çocukların nasıl büyüdüğünü ve geliştiğini anlar. Her okulun kendine özgü bir kişiliği vardır. Bu, zorunlu müfredattan değil; personel ve öğretmenlerin programa ne kadar bağlı kaldığı, ne kadar özenli olduğu ve bu işe kendini ne kadar adadığı ile ilgilidir.

Motor Becerilerini Geliştirmek İçin Oyun Fırsatları Var mı?

Bir kreş, bol bol aktif oyun için fırsat sunmalıdır. Fiziksel aktivite, çocuğun brüt motor becerilerinin gelişimi için kritik öneme sahiptir. Çocukların günlük olarak, yazma etkinlikleri gibi motor becerileri faaliyetlerine maruz kalmaları önemlidir.

Uyku Saati Var Mı?

Büyüyen çocuğunuz, günün bir noktasında dinlenmeye ihtiyaç duyar, bu nedenle öğretmenlere uyku saati olup olmadığını sorun. Uyku saati, her gün aynı saatte planlanmalı ve 2 saatten daha uzun sürmemelidir.

Yemek ve Atıştırmalık Var Mı?

Kreş yemek ve atıştırmalık seçenekleri sunuyorsa, yemekler hakkında bilgi edinin. Besleyici ve iyi dengelenmiş menüler mi veriliyor? Atıştırmalıklar sağlıklı mı? Tuvalete gidip el yıkama gibi yemek öncesi rutinleri var mı? Tüm bu detayları öğrenin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın