Take a fresh look at your lifestyle.

Kolostrum Nedir? Faydaları Nelerdir?

0

“Süper sıvı” terimini daha önce duydunuz mu? Hayır, kemik suyundan bahsetmiyorum! Belki de daha önce kolostrumu hiç duymadınız ya da tam olarak ne olduğundan emin değilsiniz.

Kolostrum Nedir?

Kolostrum, anne sütü kadar ilgi görmese de, gerçekten düşünülmelidir. Kolostrum, bebeğinizin hayatının ilk günlerinde onu koruyan ve besleyen inanılmaz özelliklere sahip bir sıvıdır. Açık sarı, altın rengi ya da bazen rengi açık ve kremsi bir sıvıdır ve Hindistan’da yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Kolostrum, bebeğiniz için iyi değil; aslında harika bir şeydir! Bu mükemmel ilk besin,  sağlıklı bir yaşam için gerçekten yardımcı olan temel besin bileşenleri içerir. Dolayısıyla, başka hiçbir yiyeceğin sahip olmadığı özelliklere sahip gerçekten eşsiz bir sıvıdır.

Ne Zaman Başlamalı?

Bu sorunun cevabı, kadından kadına değişiklik göstermektedir. Bazı anneler, hamileliğin ilk 3 ayı kadar erken dönemde kolostrum üretmeye başlarlar. Daha yaygın olarak, kadınlar hamileliğin son üç ayında üretmeye başlar. Hamileliğinizin son dönemlerindeyseniz, göğsünüzü sıktığınızda, meme ucunuzdan altın rengi bir sıvı çıktığını görebilirsiniz. Ancak henüz sıvı görmüyorsanız endişelenmeyin.

Vücut Ne Kadar Süre Kolostrum Üretir?

Doğumdan sonraki ilk 2-5 gün boyunca vücudunuz sadece kolostrum üretecek ve daha sonra normal anne sütüne geçecektir. Her kadının vücudu farklı olsa da, kolostrum 5 gün boyunca üretilme eğilimindedir. Bir sonraki aşamaya “geçiş süt” denir ve bu 10-14 gün sürer. Geçiş sütü, kolostrum ve anne sütünün bir karışımıdır ve bu da sonunda daha ince yapıdaki anne sütü ile değiştirilir.

Anne Sütü ile Kolostrum Farkı

Kolostrum anne sütünden daha zengindir ve farklı besin değerlerine sahiptir. İçerik bakımından; beyaz kan hücrelerine ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahip olduğundan, anne sütüne göre kan ile daha benzer yapıdadır. Bu altın sıvının da protein değeri yüksektir. Şeker ve yağ içeriği daha düşüktür. Bu nedenle, sindirimi oldukça kolay bir ilk besindir.

Anne sütü; bebeğinizi besleyebilmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve uzun süreli gelişime katkıda bulunmak için tasarlanmıştır. Ancak kolostrum daha çok, sert ve hızlı çarpan bir içki gibidir. Bu konuda yapılan bir çalışma, kolostrumun; hücre savunucu antioksidanlar yönünden anne sütünden çok daha zengin olduğunu gösterdi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın