Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Kız Çocuklarda Erken Ergenlik

0 586

Henüz duygusal ve zihinsel olarak hazır olmasa bile, erken başlayan ergenlik döneminde çocuğunuza nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Pozitif Benlik İmajı

Günümüzde, özellikle kız çocukları için benlik imajı büyük bir sorundur. Sosyal medyanın yükselişi ile birlikte bu; kız çocuklarının bedenleri ve imajları hakkında çok küçük yaşlardan itibaren toplumsal beklentilere maruz kalmaları anlamına gelmektedir.

Anne ve babalar olarak, çocuklarımızın güçlü bir benlik duygusu ve beden imajına sahip olmalarını sağlamak önemlidir. Çocuğunuz ergenliğe erken yaşta girdiyse, vücudu ve yaşayacağı değişimler hakkında konuşmanız önemlidir.

Ona, vücudunun eşsiz olduğunu ve benlik imajının, sosyal medyadaki profil resminden ibaret olmadığını; onun sözlerine, hareketlerine ve değerlerine bağlı olduğunu öğretin.

Bunun Hakkında Konuşun

Kızınız erken ergenlik belirtileri gösteriyorsa, bunu göz ardı etmeyin. Bu süreçte, ona sorular sormak ve vücudunda neler olduğunu konuşmak için güvenli bir ortam sağlamak çok önemlidir. Artık bir genç olmak, onun için yeterince zor, hala küçükken bunun ne kadar kafa karıştırıcı olabileceğini hayal edin!

Çok fazla bilgi ile ona aşırı yüklenmekten endişe ediyorsanız, sohbetinizi onun soruları ile yönlendirin. Çocuğunuzla güvenli ve rahat bir ilişki kurarsanız, merak ettiği şeyleri size soracaktır. Bu süreçte, genellikle ruh halindeki değişiklikleri fark edersiniz, bu duyguları onunla tartışın. Hayatın bu aşamasında, hayal kırıklığı ve öfke duygularının tamamen normal olduğunu anlamasını sağlayın. Duygular, fiziksel değişimler ve bakım da dahil olmak üzere, büyümenin her aşamasında onun yanında olduğunuzu anladığından emin olun.

Çocuğunuz, ergenliğe erken girmiş olsa da, hala çocuktur ve sınıfta göğüsleri gelişen tek kişi olduğunda, bununla ilgili yorumlar olacaktır. Ona; vücuduyla gurur duymayı ve bundan utanmaması gerektiğini öğretin. Utanmak, tüm bu deneyimleri utanılacak bir şeye dönüştürür. Bu süreçte ona, kendisiyle gurur duymasını ve sevecen olmasını sağlayacak stratejileri vermelisiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
15 Aylık Bebek Gelişimi

15 aylık olduğunda, bebeğiniz çok konuşkan olacak. Bu dönemde, gerçek kelimelerden ziyade, daha çok konuşma girişimlerinde bulunduğunu göreceksiniz. Örneğin, markete...

Kapat