Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Kısırlık Tedavisi Meme Kanseri Riskini Artırır Mı?

0 523

2007 ve 2011 yılları arasında; eski ABD senatörü John Edwards’ın yazar eşi Elizabeth Edwards ve Amerikalı ünlü haber sunucusu Giuliana Rancic; tüp bebek tedavisi gördükten sonra meme kanseri tanısı konulduğunu açıkladı. Tedavi süreci ve hastalığın teşhisi arasındaki zamanlama, bazı kişilerin tüp bebek tedavisi ile meme kanseri arasında bir bağlantı olup olmadığını merak etmesine neden oldu. Ancak uzmanlar, şu anda bu ikisi arasında bilinen bir bağlantı olmadığını, doğurganlık ilaçlarının kansere neden olmadığını belirtiyor.

Risk Faktörlerine Dikkat Edilmeli 

Göğüs kanseri risk faktörleri olan kadınlar da tüp bebek tedavisi olabiliyor. Uzmanlar, tüp bebek tedavisi ve meme kanseri arasında net bir bağlantı olmadığından, bu kadınlarda tüp bebek tedavisini tavsiye etmeyebiliyorlar. Her istanbul escort kadının, kendi risk ve yararlarını doktoru ile görüşmesi gerekiyor. Bir kadının, yaşamı boyunca meme kanserine yakalanma riski, %12’dir. Uzmanlar, kadınların genellikle 40 yaşına geldiklerinde yıllık mamografi yaptırmaları önerilmektedir. Ancak; kişide meme kanseri öyküsü varsa, ailede varsa ya da obezite gibi diğer risk faktörleri varsa, hamile kalmaya çalışmadan önce bunları doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Hamilelik İle Meme Kanseri Arasında Bir İlişki Yok

Uzmanlar, hamileliğin meme kanserine neden olmadığını belirtiyor. Ancak, eğer kişide bir tümör varsa ve östrojen artışı varsa; hamilelik sürecinde bu tümörün büyümesinin hızlanabileceğine dair bazı veriler bulunmaktadır. Eğer tüp bebek tedavisi görüyorsanız, meme kanseri için önemli bir risk faktörünüz olmasa bile, doktorunuz mamogram almanızı tavsiye edecektir. Hormonlar, meme kanserinin gelişiminde önemli bir rol oynayabilir.

Kadınların, kısırlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar da hormon seviyelerini etkiler. Bu nedenle, kısırlık tedavilerinin meme kanseri riskini arttırıp arttırmadığı merak edilen bir şeydir. Aslına bakarsanız, bu konuda uzmanlar ikiye ayrılıyor. Bazıları, kullanılan hormon ilaçlarının, meme kanseri riskini artırdığını belirtiyor.

Meme Kanseri, Kadınlarda Birinci Sırada

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Tüp bebek tedavisi olan kadınların sayısı her geçen gün artarken; hem kadınlar hem de doktorlar, ikisi arasında olası bir bağlantıdan endişe duymaktadır. Tüp bebek tedavisinde; yumurtanın büyümesini uyarmak ve embriyolar için uygun bir rahim ortamı yaratmak için, kadınlarda östrojen ve progesteron hormonları geçici olarak güçlendirilir. Tüp bebek tedavisi olan kadınlarda meme kanseri riskinin arttığı bulunmasa da; 1-2 kez tedavi olan kadınlara oranla, 7 veya daha fazla tedavi gören kadınlar için kanser riskinin arttığını gösteren bazı çalışmalar bulunmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Televizyon Çocuklar İçin Zararlı Mı?

Birazı iyidir, fazlası fazla... Televizyon ayarlamasını nasıl yapacağınızı öğrenin!  Televizyon ve çocuklar söz konusu olduğunda, akla bolca soru gelir. Çocukların...

Kapat