Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Kawasaki Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

0 714

Bu yazıda sizlere çok bilinmeyen ama başınıza geldiğinde araştırmaya başlayacağınız, Kawasaki sendromundan bahsedeceğiz…

Bir çeşit çocuk hastalığı olan Kawasaki hastalığı nedir? Neden olur ve nasıl tedavi edilir bir bakalım. Kawasaki çocuk hastalığı kendini birçok belirti ile ele veriyor. Bunlar boğaz ağrısı ve baş ağrıları, gözde iltihaplanma, ağız içinde oluşan iltihaplanmalar ile ortaya çıkmaktadır. Hastalığın nedeni atardamarlarda genişlemenin meydana ataşehir escort gelmesi ve dolayısı ilde damarın genişlemesi ile iltihaplanmasının olmasıdır.

Kawasaki Neden Oluyor?

Peki kawasaki neden oluyor? Aslında hastalık ile ilgili tam olarak nedeni saptanan bir durum söz konusu değil. Bağışıklık sistemini baskılayan bakteri ya da virüsler neden olabilmektedir. Ayrı zamanda yapılan araştırmalarda genetik yatkınlıkta bu rahatsızlığın çıkış noktası olabileceğine işaret etmektedir.

Kawasaki Bulaşıcı Mıdır? 

  • Kawasaki bulaşışı bir hastalık değildir. Bu sebeple endişe edilmesine gerek yoktur.
  • Kawasaki hastalığının belirtileri
  • Çocukta bir huzursuzluk baş göstermeye başlar
  • Yüksek ateşler
  • El ve ayaklarda şişmeler ve ödemler
  • Eklemlerde şişlikler
  • Dilde ve boğaz kısmında kızarıklıklar meydana gelir.
  • Dudaklar çatlar ve cildin genellikle kuruluk meydana gelir. Hatta döküntüler görülebilir.

Kasawaki Tedavisi

Kawasaki teşhisi biraz geç konulabilmektedir. Belirtileri birçok diğer çocuk hastalıklarını işaret ettiği için teşhis zor olsa da yine de hekimlerin ayrıntılı incelemeleri sonucunda kendini ele verecektir. Sizler bu saydığımız etkileri normal diyerek göz ardı etmezseniz ve mutlaka doktoru ile paylaşırsanız teşhisi daha kolay olacaktır. Örneğin yüksek ateş ile doktora götürülen çocukta bu saydığımız diğer etkenler varsa doktor ile paylaşılmalıdır.

kawasaki hastalığı sizi korkutmasın. Tedaviye çabuk yanıt veren bir rahatsızlıktır. Risk oluşturduğu gruplar kalp ve damar rahatsızlığı olan çocuklar için geçerlidir. Özellikle erken tanı konulması tedavinin süreci için büyük önem arz eder. Çocukları gözlemlemek ve var olan belirtileri doktora iletmek tüm hastalıklarda çok büyük önem kazanır. Bu sebeple her zaman bir rahatsızlık olduğunda çocukta oluşan diğer durumları da iletmekten kaçınmayınız. Sizin alakası olmaz diye düşündüğünüz bir durum, başka bir hastalığın habercisi olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Hastane Odası Süsleme Fikirleri

Nerede artık o apar topar hastaneye git hemen doğur devirleri! Artık devir değişti. Gebeler şimdi aylar öncesinden hastanesini seçiyor, odasına...

Kapat