Anne ve Bebek İçin Herşey

Kardeş kıskançlığı nasıl yenilir? Yeni gelen bebek nasıl kabul ettirilir?

0 47

Her çocuk keşke bir kardeşim olsa diyebilir ve bunun için sizi ikna çalışmalarına başlayabilir. Siz çocuğun söylediği ile yaşayacağı duyguları asla bir tutmayınız. Özellikle çocuğunuz 2 ile 10 yaş arasında ise yeni gelen kardeşi kıskanma olasılığı oldukça yüksek. Bu kıskançlık duygusunu en yoğun şekilde yaşayarak dışa yansıtan çocukta görebilirsiniz, yoğun yaşayıp içine atan çocukta görebilirsiniz. Çocuğunuzun kişilik özelliklerine iyi hakim olmalısınız.

Kardeşi olacağını çocuğunuza ne zaman söylemelisiniz?

Çocuklar sabırsızdır ve hemen olsun isterler. Bu sebeple ilk aylarında söylemeyi kesinlikle düşünmeyin yoksa her gün doğuma kaç gün kaldığını sorabilir. Elbette bu süreci sakın sonlara doğru da bırakmayınız. Gebeliğinizin ortasında açılmak daha doğru olacaktır.. Bir başkasından duyması ya da karnınızın iyice büyüdükten sonra öğrenmesi, kardeş kabul etmesini daha da zorlaştırır.

Kardeş kıskançlığı kaçınılmazdır

Öncelikle şuna hazırlıklı olun. Hangi çocuk olursa olsun kıs ka na cak. Düşünseniz siz eşiniz ile çok mutlusunuz ama bir anda üzerinize bir kuma geliyor. Ne hissederseniz? İşte çocuğunuz da tam olarak onu hissedecektir. İster istemez bebeğin size bağımlı olma durumu onu bir süre sonra sıkacaktır. Sis ise her ikisine aynı derece yetmeye pek imkan bulamıyor olacaksınız.

Aile büyüklerinden yardım

Özellikle ilk zamanlar aile büyüklüklerinden yardım almayı ihmal etmeyiniz. Bebeğiniz uyurken çocuğunuza zaman ayırmayı asla unutmayınız. Onun sizinle de baş başa zaman geçirmeye hakkı var. Bu bazen bir oyun olur bazen bir sohbet.

Bebekleşmeye başlayan çocuklar

Kardeş kıskançlığında en çok görülen durumlardan biri büyümüş olan çocuğunuzun giderek küçüğü taklit etmesi olacaktır. Belki kucakta uyumak isteyecek belki meme emmek isteyecek, belki altını pisletmek isteyecek. Kısaca isteyecekte isteyecek. Siz bu dönemi oyuna çevirerek onun tüm bunları ayarında yapmasına fırsat verebilirsiniz. Altına pislemesi elbette kabul edilemez ama olurda bu durum gerçekleşirse asla kızmadan ona bu durumun yakışmadığını anlatabilirsiniz. Bir süre sizi bu süreç yıpratıyor olsa da, yaklaşık 1 yıl için de birçok dengeler oturmaya başlıyor olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Devamını oku:
Eşler doğuma girmeli midir Girmemeli midir
Eşler doğuma girmeli midir? Girmemeli midir?

Kapat