Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Kadınlarda Kısırlık: En Önemli Nedenleri Nelerdir?

0 468

Kadınlarda birçok neden anne olmasına engel olan bir durumdur. Rahim ağrında sorunları tıkanmış ya da kaybedilmiş hasar gören tüpler, yumurtlama bozuklukları ve çikolata kistleri gebeliği engelliyor.

Tüpleri Tıkalı Olan Kadın Hamile Kalabilir Mi?

Kadında iki ayrı tip bulunmaktadır. Eğer tüpün biri kapalı bir diğeri açık ise ilk olarak aşılama tekniği denenebilir. Bazı durumlarda tek tip ile hamile kalma durumları bile görülebilmektedir. Tüplerin her ikisinde sorun olması durumunda ise tüp bebek ile gebelik denenebilir. Tiplerde sıkıntı kadınlarda görünen hastalıkların başında geliyor diyebiliriz. Dış gebelik durumları çoğu zaman tiplerin kaybedilmesinde rol oynuyor.

Rahim Şekil Bozukluğu

Rahimin içinde perde olması ya da doğuştan rahim şekil bozuklukları gebeliği elbette engelleyebilir. Gebe kalınsa da düşük ya da erken doğum gibi riskler ile karşı karşıya kalınır. Bunun için tedavisi imkan çerçevesinde doktor ilk olarak buna yönlendirme yapacak ve sonrasında gebelik sürecine girmenizi öneriyor olacaktır.

Yumurtlama Sorunları

Özellikle yumurtalama sorunları kadının gebe kalma şansını oldukça zor sokuyor. Tip bebek sırasında dahi döllenme yapmak için yeterli yumurtaya sahip olunmayabiliyor. Özellikle erken menopoz döneminde de bu sorunlar çok baş gösteriyor.

Rahim Ağzı Sorunları

Rahim ağzına uygulanmış cerrahi yöntemler ya da tümörler hamileliği engelleyebilir. Aynı zamanda bu kısımda bulunan salgılarda sorun olması da kadının normal yollar ile hamile kalmasını zorlaştırabilir.

Psikolojik

Aslında halk arasında en çok görülen bir diğer nedenlerden biri de budur. Doktora giderseniz ve yapılan analizlerde her şeyin normal olduğu ama yine de gebelik oluşmadığı gözlemlenir. Bu durumda kadın ve erkeğin stres altında oldukları düşünülür. Doktor genellikle bir süre ara vermenizi ve tamamen bu durumu kafanızdan atmanızı önerir. Güzel bir tatil ve kafanızı boşaltmak daha iyi gelecektir. Birçok çift yıllardır hiçbir sorunları olmadıkları halde anne baba olmadıklarını ve umutlarını kestikleri zamanda kendiliğinden gebeliğin oluştuğunu söylüyorlar. Dolayısı ile gebelik ve psikoloji arasında oldukça büyük bir bağ var diyebiliriz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Yumurtalık Kanseri Nasıl Anlaşılıyor?

Kadınların üreme organı olan yumurtalık kanseri maalesef erke dönemlerde kendini pek belli etmemesi ve sinsi bir şekilde ilerlemesi ile hemen...

Kapat