Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

İnce Motor Becerilerini Geliştirmek İçin Öneriler

0 1.171

Kapma, kıstırma ve sözcük oluşturma gibi ince motor becerileri; genellikle bebeğinizin hayatının ilk yılında gelişir. Peki, bebeğinizin yeni keşfettiği yetenekleri geliştirmesinde ona nasıl yardımcı olacaksınız?

İnsanlar, ince motor becerilerini genellikle bir bebeğin elleri ile yapabileceği şeyler olarak düşünürler; ancak gerçekte daha fazlasıdır. Örneğin küçük bir bebek; katı yiyeceği, ağzının önünden yutabileceği kısma götürme yeteneğine sahip değildir. Bu nedenle, püreyi verin ve dilini diliyle geriye doğru ittirmelisiniz. Bununla birlikte, 6. ayda çoğu bebek, yiyecekleri yutmak için dilini kullanabilir. Ancak, el becerilerinin gelişimi daha karmaşıktır. Aşağıda, bebeğinizin ince motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak 4 öneri bulabilirsiniz…

1. Annenin yüzüne, ağzına, kolyesine, oyuncaklara ya da cep telefonuna ulaşmaya çalışmak, ince motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilir.

2. İlk başlarda bir refleks olarak kavramak; bebeğinizin avucuna bir şey dokunduğunda parmaklar kapanırken, bebeğiniz parmağını ve baş parmağıyla minik nesneleri toplayabilene kadar daha becerikli hale gelir.

3. Başlangıçta, bebeğin serbest bırakılması zordur ve ilk zamanlarda, eşyaları kazara bırakma eğiliminde olurlar. Ancak en sonunda, bebeğiniz elindeki krakeri, kendi başına bir bardak suyun içerisine bırakmayı öğrenebilir.

4. Elindeki bir nesneyi, bir elinden diğerine aktarabilir. Böylece, ikinci bir nesneyi alabilecektir.

Bebeğinizin ince motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlayabileceğiniz pek çok yöntem vardır. Bebeğiniz yaklaşık 5 aylık olduğunda nesnelere ulaşamıyorsa, bu konuyu doktorunuzla konuşmanız önerilir. Ayrıca; bebeğiniz her zaman sağ elini kullanmak gibi belirgin bir el tercihine sahip gibi görünüyorsa; bu durum da kontrol edilmelidir, çünkü bebekler normalde iki elini de kullanır.

Peki, küçük bebeğinizin bu önemli becerileri geliştirmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz? Burada, bir bebeğin, gözetim altındayken oynadığı oyun sırasında, kendi başına zaman geçirmesine izin vermek önemlidir. Ani bebek ölümleri ile ilgili endişeleniyorsanız; bebeğinizi oyun sırasında karnı üzerine yerleştirmemeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca uzmanlar, bebeğinizin ulaşması ve yakalaması için cesaretlendiren oyuncaklar önermektedir.

6 aylık ve daha büyük bebekler için; şekilleri sıralama oyuncakları da etkilidir. Bunlara ek olarak; bebeğinizin ince motor becerilerini geliştirmek için, onunla birlikte pasta yapmayı deneyebilirsiniz. Bunlar, ellerinin kontrolünü ele geçirmesine yardımcı olur ve vücudunu merkeze almayı öğretir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Egzama İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Egzama, çocuklar, özellikle de bebekler için korkunç olabilir. Tıp dilinde "atopik dermatit" olarak bilinen egzama; Türkiye'de çocukların ortalama %10-20'sini etkiler...

Kapat