Take a fresh look at your lifestyle.

İkizler Nasıl oluşuyor? Tek Yumurta İkizi ve Çift Yumurta İkizi Farkları Nelerdir?

0

Hamile kaldığınızı öğrendiniz ve doktor kontrolüne gittiniz. Siz bir bebek beklerken o da ne doktorunuz sizlere iki bebek sahibi olacağınızın müjdesini veriyor. İkiz hamilelik elbette oldukça zor bir süreç ama iki evlada bir kerede sahip olmak bizce yorucu olsa da dünyanın en güzel duygusu. Peki nasıl oluşuyor bu ikiz hamilelik. Farkları nelerdir. En çok merak edilen tek yumurta ikizi ile çift yumurta ikizi arasında ki farklar nelerdir bir bakalım.

İkiz Doğurmak Genetik Midir?

İkiz doğurmak elbette genetik bir faktör ile oldukça ilgilidir. Yumurtalama işlemi kadının yaptığı bir işlem olduğu için kadının sülalesinde ilkiz gebeliğin çok olması demek, olma olasılığını artırmış oluyor.

Çift Yumurta İkizi Nedir?

Genellikle en çok görülen elbette tek hamilelik tipidir. Burada başarılı sona tek bir sperm ulaşır ve bir yumurtaya ulaşarak döllenmeyi oluşturur ve kadın hamile kalır. Çift yumurta ikizinde ise başarılı yolda iki ayrı sperm baş gösterir ve orada bulunan iki ayrı yumurtaya ulaşarak aynı anda iki ayrı gebeliği meydana getirir.

Tek Yumurta İkizi

Tek yumurta ikizinde ise durum biraz daha farklı. Döllenme hemen oluşmuyor. Sperm yumurtaya ulaşıyor ve döllenme işlemini yapıyor. Ortalama 13 gün içinde döllenen embriyo kendisinden bir tane daha üreterek ikiye ayrılıyor ve ilki ayrı embriyo olarak büyümeye devam ediyorlar. Bu şekilde iki ayrı gebelik oluşmuş oluyor. Tek yumurta ikizlerinde birbirine benzeme olasılığı çok daha fazladır çünkü tek bir yumurta çoğalarak ikiye ayrılıyor.

Tüp Bebekte Neden İkiz Çok Görülür?

Tüp bebek tedavisi yaptıran birçok çiftin genellikle ikizleri olduğunu görürüsünüz. Bunu nedeni ise çok basit aslında. Tüp bebek tedavisi oldukça zor bir pahalı bir süreç olduğu için tedavi de önlemler alınır ve birden fazla yumurta döllenir. Bir yumurta döllenmez ve kalitesiz çıkarsa bir diğeri döllenerek gebe kalınması sağlanılır. Gebelikle bazen yapılan tüm döllenmeler başarıya ulaşmazken bazen ikisi başarıya ulaşarak çoklu gebeliği ortaya çıkarır. Tüp bebekte doktorlar genellikle 2 ya da 3 hatta yumurtanın sayısına göre bir kerede daha fazla yumurta dölleyebilirler. Hepsinin gebeliğe dönüşme ihtimali olabileceği gibi hiçbirinin gebelik oluşturmaması da ihtimaller arasındadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın