Take a fresh look at your lifestyle.

İkiz Gebelik Nasıl Anlaşılır?

0

İkiz bebeklere hamile olmak; bazıları için oldukça heyecan verici bir deneyim, bazı kadınlar için ise oldukça göz korkutucu olabilir. Ancak, ikiz gebeliklerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Özellikle 1980’li yıllardan bu yana artış gösterdiğini söylemek mümkün. 2014 yılında dünyaya gelen bebeklerin %3’lük kısmı ikizdir. Dolayısıyla, sizin de ikiz bebeklere hamile olma şansınız da vardır. Peki, bunu nasıl anlayacaksınız? İkiz gebelik belirtileri nelerdir? Bu yazıda, bunlardan bahsedeceğiz…

Anormal AFP Değerleri

AFP; hamilelik sırasında gelişmekte olan bir bebeğin vitellüs kesesi tarafından üretilen bir proteindir. Hamilelik 3. ayı ile birlikte yapılacak test ile, AFP miktarı ölçülmektedir. Bu test, kromozomal anormallikleri veya Down sendromu gibi doğum kusurlarını taramak için kullanılır; ancak, AFP değerlerinin yüksek olması, ikiz bebek beklediğiniz anlamına gelebilir. Yapılan bir çalışma, ikiz bebeklere hamile olan kadınların AFP değerinin iki katına yükseldiğini göstermiştir.

Birden Fazla Kalp Atışı

Hamilelik döneminde yapılan muayenelerde, ortalama 10.-12. haftalardan itibaren, doktorunuz bebeğin kalp atışını kontrol etmek isteyecektir. Bazen ikinci bir kalp atışı duyulabilir.

İkiz Gebeliğin Olası Diğer Belirtileri

İkiz gebelik nasıl anlaşılır?

Hamileliğin erken dönem belirtilerine ek olarak, ikiz bebeklere hamile olan kadınlar, aşağıdaki belirtileri de görebilirler:

  • hCG Seviyeleri: İkiz bebeklere hamile olan kadınların, vücudunun salgıladığı hCG hormonu seviyesi daha yüksektir. Bununla birlikte, hamilelikte hCG üretiminin her kadında değişiklik gösterdiğini unutmayın. Dolayısıyla, yüksek hCG seviyeleri, annenin ikiz bebeklere hamile olduğunu gösteren kesin bir kanıt değildir.
  • Aşırı Mide Bulantısı: Hamilelik hormonlarındaki artış nedeniyle, özellikle ikiz bebeklere hamile olan kadınlarda, mide bulantıları daha kötü olabilir. Ancak, ikizlerle hamile olan tüm anneler, şiddetli sabah bulantısı yaşanmaz! Bazılarında hiç görülmeyebilir. Her annenin ve her hamileliğin farklı olduğu unutulmamalıdır.
  • Gıda Hassasiyeti: İkiz gebelik yaşayan bazı anneler, belirli yiyeceklere karşı özellikle tiksinti duyarlar. Bunlar arasında; yeşil yapraklı sebzeler, balık ve deniz mahsulleri, kahve ve ettir.
  • Aşırı Yorgunluk: Her hamile kadın yorgun hissedecektir, ancak ikiz bebeklere hamile olan bir kadın tamamen bitkin hissedebilir. Progesteron hormonu, hamileliği desteklemek için keskin bir şekilde yükseldiği için, annede aşırı bir yorgunluğa neden olabilir.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın