Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

İkiz Çocuğa Hamile Olma Şansını Arttıran Faktörler

0 553

Bazı anne ve babalar için, ikiz bebeklere sahip olmak fikri oldukça heyecan verici, bazıları için de korkutucu olabilir. Siz de ikiz bebek sahibi olmak isteyen taraftaysanız, şansınızı arttırmanın bir yolunu arıyor olabilirsiniz. Bazen, internette ikiz gebelik şansınızı arttırmak için çeşitli formüller bulabilirsiniz. Ancak bunların bilimsel bir geçerliliği yoktur. Aslına bakarsanız, ikiz çocuğa hamile kalma şansınızı arttıran bazı faktörler vardır. Bu yazıda, size onlardan bahsedeceğiz…

[ilgiliicerik icerik_id=”1400″]

Genleriniz

Genetik faktör, ikizlerinizin olup olmayacağını belirlemede büyük rol oynar. Yapılan araştırmalar; bir kadının ikiz bebek sahibi olma şansının, anne ya da kız kardeşinin ikizleri olması halinde 2 katına çıkabileceğini düşündürüyor. Ancak, ilginç bir şekilde, bu durum yalnızca çift yumurta ikizleri için geçerlidir. Ailesinde ikiz bebeği olan ailelerde, tek yumurta ikizlerinin sayısı daha azdır.

Boy ve Kilonuz

Dünyaca ünlü bir hamilelik dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre; beden kitle indeksi yüksek olan annelerin, normal kilolu kadınlara oranla ikiz çocuklara sahip olma şansı daha yüksektir. Beden kitle indeksi 30’un üzerinde olan kadınlarda; çift yumurta ikizi şansı %30-%60 oranında daha yüksektir. Kilonun yanı sıra, boy uzunluğu da önemli bir faktördür. Uzun boylu kadınların, daha kısa boylu kadınlara göre ikiz bebek sahibi olma şansı daha yüksektir.

Yaş

Bu konuda yapılan çok sayıda çalışma; 35 yaş ve üzeri kadınların, ikiz bebek sahibi olma şanslarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Yaş ile birlikte ortaya çıkan genetik değişiklikler, bir kadının yumurtlama şeklini değiştirebileceği düşünülmektedir.

Daha Önce İkiz Bebek Doğurmak

Çoğul gebelik deneyimi yaşadıktan sonra, yeniden ikiz bebeklere sahip olma şansınız daha yüksektir. Yapılan araştırmalar; daha önce ikiz bebek sahibi olan annelerin, diğer annelere göre şansının 4 kat daha fazla olduğunu belirtmektedir.

Kısırlık Tedavisi

Üreme teknolojilerinin gelişmesi, tüm dünyada çoğul gebelik oranını önemli ölçüde arttırmıştır. Örneğin, bazı doğurganlık ilaçları, ovulasyonu uyararak çalışır ve bu da, bazen tek bir adet döngüsü içerisinde birden fazla yumurtanın salınmasını sağlar. Ayrıca, tüp bebek tedavisi gören bir anne adayının, ikiz bebeklere sahip olma ihtimali daha yüksektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Emzirme Döneminde Cinsellik

Sızıntılar, sürekli emzirmeler; bu dönemde havanızda olmamanız oldukça normal. Ancak, emzirme döneminde de bebeğiniz dünyaya gelmeden önce sahip olduğunuz tutkunun...

Kapat