Anne ve Bebek İçin Herşey

Hormonlu Spiral Nedir?

0 305

Kadın doğum kontrolleri arasında en çok kullanılan ve kadının rahat ettiği yöntemlerden biri Spiral yöntemidir. Daha öne bunu çok duymuş olabilirsiniz ama peki Hormonlu Spiral nedir? bunu hiç duydunuz mu?

O halde gelin son yıllarda çok daha fazla kullanılan ve tercih edilen horonlu Spiral nedir ona bir bakalım. Hormonlu spiral kullanan var mı diye araştırma yaptığınızı çok iyi biliyoruz. Amacınız acaba olumlu ya da olumsuz tarafları var mıdır bunu öğrenmek öyle değil mi?

Hormonlu Spiral kadını 5 yıl boyunca gebelikten koruyor olacak. 5 yıl sonunda doktorlar yenilenmesini önerilmektedir. Kadın istediği zaman spirali çıkarabilir ve tekrar taktırabilir. Herhangi bir kısıtlaması ya da engeli bulunmuyor. Eğer hap ya da aylık iğne yaptırıyorsanız bu yöntem size çok daha avantajlı gelecektir. Hem maddi anlamda boyutu hem de 5 yıl boyunca tekrar yaptırmak zorunda kalmıyor oluşunuz sizi buna itebilir.

Hormonlu Spiral faydaları nelerdir?

Spiral hormonlu faydaları sizlere daha uzun süre bir koruma olasılığı veriyor olacak. Aynı zamanda daha önce Spiral kullananların çok şikayet ettikleri adet kanama uzunlukları da daha normal boyuta iniyor olacak. Aynı zamanda bu yöntem dış gebelik oluşumunu da engelliyor olacak. adet sancısı yaşayan kadınların Spiral kullanım sonrasında bu yönde bir ağrı azalması yaşadığı da söylenilmektedir.

Spiral nasıl takılıyor?

Hormonlu Spiral nasıl takılıyor diye soruyorsanız mutlaka hekim kontrolünde olması gerekiyor. Adet kanamasının olduğu günlerden birinde doktorunuz çok kolay bir şekilde takımını gerçekleştiriyor olacaktır.

Spiral yan etkisi var mıdır?

Spiralin yan etkisi var mıdır? Aslında çok ciddi oranda bir yan etkisi vardır diyemeyiz. Bazı durumlarda baş dönmesi, hafif kanama görülebilir bu takıldıktan sonra görülen durumlardır. Sonrasında herhangi bir yan etki duymazsınız tam terci yararlarını yaşamaya başlarsınız. Dolayısı ile korkulacak ya da endişe edecek bir durum yoktur. Sizler yine de en iyi korunma yöntemi hakkında kararsız kalıyorsanız doktorunuza danışarak kararınızı alabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Erkekler için doğum kontrol hapı mı geliyor?

Heyoo kadınlara bir müjdemiz var. Artık sizler gebelikten korunmanın yollarını tamamen üstlenmeyeceksiniz. Erkekler de doğum kontrol hapı ile gebelik önlemenin...

Kapat