Take a fresh look at your lifestyle.

Histeroskopi Nedir? Neden Yapılır?

0

Histeroskopi rahim ağzına vajinadan optik kameralar ile giriş yapılıp incelenen ve kısırlığın daha ayrıntılı sonuçlarını veren bir cerrahi uygulamadır. Histeroskopi genel anestezi altında ya da spinal anestezi altında yapılan bir uygulamadır ve dolayısı ile kadın herhangi bir ağrı duymaz.

Histeroskopi ne zaman yapılır?

Histeroskopi için en uygun zaman kadının adetinin bittikten sonra ki bir haftalık süreç olacaktır. Doktorunuz sizi en uygun gün için randevu vererek çağırıyor olacaktır.

Histeroskopi sonrası neler olabilir?

Histeroskopi sonrası kadınlarda vajinal kanamalar meydana gelebilir. Bunun yanı sıra kötü kokulu akıntı ya da karın ağrısı gibi şikayetlerde görülebilir. Birkaç gün boyunca kanama meydana gelebilir. Eğer bu şikayetlerin derecesi artarsa mutlaka işlemi yapan doktora başvuru yapılmalıdır. Doktor genellikle hastaya ağrı kesici ilaçlar önererek bu süreci atlatmasını önerir.

Histeroskopi neden yapılır?

Histeroskopi kadınsan hastalıklar ve kısırlık tedavisi, düşükler sonrası tam olarak sorunun ne olduğunu anlamak için yapılan bir tespit işlemidir. Kadında olan polip ya da miyomlar, doğumsal olarak meydana gelen rahim anomalileri, rahim içinde oluşan yapışkanlıklar tüp bebek başarısızlığının nedenleri, tekrar eden düşükler, kadının gebe kalamaması gibi durumlarda yapılması önerilebilir.

Histeroskopinin zararları var mıdır?

Histeroskopinin zararları var mıdır ve mutlaka uygulanmalıdır. Bu uygulama sırasında rahim daha genişlesin diye bir sıvı verilmektedir. Bu sıvı eğer fazla verilirse, vücutta sodyum düzeyi bozulabilir ve kan volümünün yükselmesine neden olabilir. Bu durumda ritim bozuklukları, kalp yetmezliği gibi nedenlere kapı aralayabilir. Bu sebeple güvenebileceğiniz ve alanında uzman bir doktordan yardım almanız önemlidir. Sizlere riskleri doktorunuz iletecek ve elbette kararı sizlere bırakıyor olacaktır. En masum operasyonda bile risk olduğunu unutmayınız.

Histeroskopi sonrası

Histeroskopi sonrası hemen aynı gün taburcu olup evinize gidebilirsiniz. Histeroskopi size uzun bir teşhis dönemini daha kısaltma imkanı sunuyor. Fiyat aralıkları ise yapılan hastaneye ve doktora göre değişkenlik gösteriyor olacak ama çok uygun fiyatlardan bahsetmek çok da mümkün değil.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın