Anne ve Bebek İçin Herşey

Hiperaktif Çocuk Belirtileri

Hiperaktif Çocuk Belirtileri

0 47

Hiperaktif Çocuk Belirtileri

Çocukların okul, aile ve sosyal ilişkilerini önemli oranda etkileyen hiperaktive probleminin erken anlaşılması ve tedavisi çok önemlidir. Erken yaşlarda belirtiler gösteren hiperaktivite bozukluğu yapılan testler ile saptanabiliyor.

Hiperaktif çocukların ortak özelliği dikkat eksikliğinin az olması ve davranışlarında meydana gelen huzursuz sendromlardır. Hiperaktif çocuk belirtileri çoğunlukla 3 yaştan itibaren ortaya çıkar ancak tam olarak tanı konulması ilkokula geldiği zaman olur. Fakat son zamanlarda hızla gelişen teknoloji ile birlikte bu tanı daha erken konabiliyor.

İlkokul Döneminde Belirtiler Netlik Kazanıyor

Dikkat eksikliği sorunu olan çocukların bazılarında bilerek yaptığı ifade edilerek çocuk aile tarafından zorlanıyor. Bu durum da okul çağına gelince daha da kendini göstermeye başlıyor. Hiperaktive erken fark edilirse, aileler çocuklarına yardımcı olabilir. Dolayısıyla çok şımarık bu çocuk gibi söylemlerle de karşı karşıya kalmamış olur.

Hiperaktive ile dikkat eksikliği olduğu düşünülen çocuklar, devamlı olarak sinirli ve agresiftir. Ayrıca sürekli karşı gelerek, inatçı tavırlar sergileyerek çevresi tarafından dışlanma problemi ile karşılaşırlar.

Peki hiperaktif çocuk belirtileri nelerdir? Çocuğun hiperaktif olması bir sorun mu?

 1. Çok konuşma
 2. Kuralları izlemede zorlanma
 3. Kıvranma ve aşırı hareketli olma
 4. Tehlikeli hareketlerde bulunma
 5. Yerinde oturamama
 6. Dikkatinin hemen dağılması
 7. Oyunlarda sıra beklememe
 8. Sürekli bir şeyler kaybetme- unutma
 9. Sessiz oynayamama

Yukarıda sayılanlar ve buna benzer sorunlar hiperaktif çocuk belirtileri arasındadır. Bu gibi durum ile karşı karşıya kalındığında aileler hemen çocuklarını bir doktora götürmelerinde fayda vardır. Gelişmiş teknoloji sayesinde uygulanmakta olan kısa süreli test çocuğunuzun erken teşhis edilmesinde önemli rol oynar. Çocuklarda 4 ile 7 yaş arasında olanlarda erken tanı daha kolay konulabiliyor. Test sayesinde çocuğunuzun hiperaktivite bozukluğu olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Çocuğunuza test yaptırırken dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Çocuk kesinlikle aç karnına gelmemelidir
 • Çocuğun tuvalet gereksinimi önceden karşılanmalıdır
 • Test olacağı gün çocuk nezle, grip gibi hastalıkları taşımamalıdır

Aileler bunlara dikkat ederek çocuklarını teste tabi tutabilirler. Test sonucuna göre doktorunuz nasıl bir adım izlemeniz dahilinde size bilgiler verecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Erkek Çocuk Belirtileri
Erkek Çocuk Belirtileri

Erkek Çocuk Belirtileri Anne ve baba adayları hamileliğin ilk günlerinden itibaren bebeklerinin cinsiyetini merak içerisinde beklerler. Bu soruya yanıt alabilmeleri...

Kapat