Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamileyken Yemeniz Gereken 10 Besin

0 495

Hamilelik döneminin ilk 3 ayı hiçbir şey görmek ev yemek istemeyebilirsiniz ama genellikle bu duygu 12. Haftadan itibaren yok olur. İşte bundan sonrası artık sizin sağlıklı ve dengeli beslenerek geçirmeniz gereken zaman dilimidir. Peki hamileyken mutlaka yemeniz gereken besinler nelerdir? Hangi besinler bebeğinize iyi gelecek bir bakalım.

Yumurta

Hamileyken yemeniz gereken gıdalarından başında yumurta geliyor. İçerdiği protein, folik asit, demir mineralleri sizlerin eksiklerini bir nebze de olsa tamamlıyor olacak. İster haşlayarak ister kırarak yani dilediğiniz gibi yiyebilirsiniz.

Fındık ve ceviz

Hamilelikte hiç kuşkusuz her gün bir avuç yemeniz gerekenlerin başında kuruyemişler geliyor. Kuruyemişlerin içinde ise mutlaka ceviz olmalıdır. Folik asit kaynağı olan Ceviz her gün en az 3 tane tüketilmeli. Diğer kuruyemiş olan badem ve fındıkta tüketilerek güzel bir ara öğün yapılabilir.

Bakliyatlar

Bakliyatlarda özellikle mercimek ve kuru fasulyeyi sofranızdan eksik etmeyiniz. Çinko, folik ait ve protein bakımından oldukça zengin bir üründür. Bu sebeple haftada bir kez bakliyat yemeye özen gösteriniz.

Kırmızı Et

Kırmızı eti kim sevmez öyle değil mi? Elbette sevmeyenlerde yok değil. Siz sevmiyor olsanız dahi gebelik döneminde yemeniz gereken gıdaların arasına mutlaka koyunuz. B 12 ve b6 vitaminleri olarak oldukça zengindir. İyi bir protein kaynağı olan kırmızı eti hafta da iki gün tüketebilirsiniz.

Meyveler

Meyvelerden özellikle kivi portakal ve muz tüketilmelidir. Her gün bir adet muz tükettiğinizde bebeğinizde ki kilo artışını hemen fark edebilirsiniz. İçerdiği Çinko ve mineraller sayesinde en değerli meyvelerden biridir.

Yoğurt

Elbette sofralarımızdan eksik olmayan yoğurt gebelik döneminde de en çok önerilenlerden biridir. Özellikle evde kendiniz mayalamaya dikkat ediniz. Sade yiyemiyorsanız içine meyve katarak da yiyebilirsiniz. Kalsiyum ve protein kaynağı olan yoğurt çok iyi gelecek.

Yulaf

Dilerseniz haftada bir iki gün kahvaltınızı yulaf ile yapabilirsiniz. Hem enerji verecek hem de kabızlığınızı önlüyor olacaktır.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Her zaman koyu renk sebzeler mineral ve vitamin bakımından daha zengindir. Bu sebeple alışverişi yaparken örneğin ıspanak alıyorsanız en koyu yapraklı olanlarını tercih ediniz.

Balık

Balık gebelerin tüketmesi gerekenlerinin bizce en başında yer alması gerekiyor aslında. Özellikle su yüzeyinde gezen balıkları daha çok tercih etmelisiniz. En çok Omega 3 değeri somon ve sardalye balığında bulunuyor. Özellikle kışın taze taze mutlaka balık tüketmeye özen gösteriniz.

Rüşeym

Buğdayın bir türü olarak bilinen Ruşeym çok yüksek oranda lif ve demir içeriyor. Ayrıca e vitamini ve protein de içeren bu bakliyatı tüketebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte Lazer Yapılabilir Mi?

Hamilelik dönemi elbette bir hastalık dönemi değil ama kendinize dikkat etmeniz gereken ve özen göstermeniz gereken bir dönemdir. Yani istediğiniz...

Kapat