Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Yapılan Testler Nelerdir?

0

Hamilelikte, doğum öncesi bakımın bir parçası olarak, size bazı testler yapılacaktır. Bazıları, tüm hamile kadınlara yapılırken, bazıları yalnızca belirli bir enfeksiyon ya da kalıtsal hastalık riski altında olan kadınlara önerilmektedir.

Tüm testler hamileliğiniz sırasında veya doğumdan sonra bir soruna neden olabilecek herhangi bir şeyin kontrol edilmesi veya bebeğinizin sağlıklı olup olmadığını kontrol etmek için yapılır, ancak istemiyorsanız bunları yaptırmanız gerekmez. Bu konuda doktorunuzla konuşun ve kendinize, kararınızı vermeniz için yeterli zaman verin. Ayrıca testler hakkında size detaylı bilgi verilmelidir. Aşağıda, hamilelikte talep edilebilecek testlerden bazılarını bulabilirsiniz:

Kan Grubu Testi

4 kan grubu vardır (A, B, AB veya 0) ve hangi kan grubu olduğunu öğrenmek için, hamilelikte bir kan testi yapılacaktır. Hamilelik ya da doğum sırasında ağır kanama olması gibi durumlar için, kan vermeniz gerektiğinde kan grubunuzu bilmeniz yararlı olacaktır.

Rh Faktörü

Kan grubunuzu öğrendiğinizde, türünün pozitif mi yoksa negatif mi olduğunu da öğreneceksiniz. Bu, kırmızı kan hücrelerinizin yüzeyinde “D antijeni” olarak bilinen bir maddeye sahip olup olmadığınızı gösteren Rh faktörüdür. Kanınız RH negatif ise, bebeğiniz pozitif olmadıkça genellikle bu durum bir problem değildir. Öyle olduğunda, vücudunuzun bebeğinizin kanına karşı antikor üretme riski vardır. Bu, mevcut hamileliğiniz için bir soruna neden olmaz, ancak gelecekteki hamileliklerinizi etkileyebilir.

Anemi Testi

Hamilelik döneminde, kadınlarda demir eksikliği gelişmesi durumu oldukça yaygındır. Bunun nedeni vücudunuzun fazladan demire ihtiyaç duyması ve böylece bebeğinizin yeterli miktarda kan alması ve gerekli oksijen ve besin maddelerini almasıdır. Hamileliğiniz sırasında tükettiğiniz demir yönünden zengin besin miktarını artırmak, demir eksikliği anemisinden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bazı kadınlara, özellikle gebeliğin 20. haftasından itibaren demir takviyesi gerekebilir.

Enfeksiyon Testi

Kan tahlili, hamileliğiniz ya da karnınızdaki bebeğinizi etkileyebilecek birçok enfeksiyonu bulmanızı sağlayabilir.

  • Kızamık,
  • Frengi,
  • Hepatit B,
  • Hepatit C,
  • HIV

Negatif bir test sonucuna ulaştıktan sonra da, hamilelik sırasında tüm bu enfeksiyonlara yakalanabileceğinizi unutmayın. Eğer eşiniz, korunmasız cinsel ilişkiye girme gibi riskler alıyorsa; sifiliz, HIV ve hepatit B gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar kapabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın