Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Uyku Sorunları ve Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

0

Hamilelik, anne adaylarının hayatında büyük değişimler yaratan bir dönemdir. Aynı zamanda sizin fiziksel ve ruhsal sağlığınız için çok önemlidir. Bu nedenle hamilelik döneminde uyku sorunlarından kaynaklanan stresi ortadan kaldırmak çok önemlidir. Hamilelik zamanında uyku problemlerine nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için doğru yolu bulmalısınız.

Hamilelikte Uyku Sorunları ve Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Hamilelik, kadınlar için çok özel bir süreçtir. Kadınların yaşamlarının bu en özel anlarında, hamilelikte uyku sorunlarının ortaya çıkması ve bunlarla nasıl başa çıkılacağının bilinmesi gerekir. Hamilelik döneminde vücudun fiziksel ve psikolojik değişimleri, hamilelikte uyku sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Hamilelikte uyku sorunlarına ilişkin pek çok neden vardır. Doğum öncesi uykudan yoksunluğu önlemek için, hamilelikte uyku sorunlarıyla nasıl başa çıkabileceğinizi bilmeniz önemlidir.

Hamilelikte Uyku Sorunlarının Nedenleri

Hamilelikte uyku sorunları zaman zaman görülür. Uykuya dalmakta zorluk çekmek, uyanmak, uyku süresini bölmek veya rahat uyuyamamak gibi uyku bozuklukları hamilelik sırasında kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Hamilelikte uyku sorunlarının nedenleri;

 • Hamilelik sırasında hormon seviyelerindeki değişimler
 • Fiziksel rahatsızlıklardan kaynaklanan ağrı
 • Gece sık su ihtiyacı
 • Anne adayının çevresindeki stres
 • Göğüs bölgesinde sürekli baskı hissi
 • Göğüste sertleşme ve yoğun sancılar
 • Büyüyen bebeğin itici gücü
 • Kalp atış hızının artması
 • Mide bulantısı veya mide bağırsak krampları
 • Beslenme alışkanlıklarının değişmesi
 • Saatlerce uyuyamama

Hamilelikte Uyku Sorunlarına Çözümler

Hamilelikte uyku sorunlarının çözümleri arasında;

Günlük Rutin

Uyku saati konusunda düzenliliğe önem verin. Aynı zamanda her gün olabildiğince temiz ve rahat bir çarşaf ve yastıklar kullanın. Yatağa her gece aynı zamanda girmeniz uyku düzeninizi sağlayacaktır.

Doğru Beslenme

Gün içerisinde doğru beslenmelisiniz. Yağlı, şekerli, karbonhidratlı ve aşırı tuzlu gıdaları tüketmeyin. Kabızlık sorunu olanlar ise hafif lifli, hafif proteinli gıdaları tüketmeli.

Doğru Havalandırma

Oda havalandırmasını iyi ayarlamalısınız. Oda sıcak olmamalı ve nemli olmamalıdır. Gün içerisinde açık pencerelerden hava akışını sağlayın.

Gün İçerisinde Uyumak

Gün içerisinde kısa süreli uyku önerilir. Özellikle sabah ve öğleden sonraki saatlerde öğle uykusuna yatmak önerilir.

Günlük Egzersiz

Hamilelikte egzersiz, uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olur. Gün içerisinde hafif egzersizler, tempolu yürüyüşler, yoga veya pilates gibi sakin egzersizler yapabilirsiniz.

Sağlıklı Alışkanlıklar

Güneş ışınlarının alınması ve hafif masajlar uyku kalitesini arttırabilir. Sigara, alkol ve kafein alımından kaçınmalısınız.

Serotonin Seviyesi

Hamilelik döneminde serotonin seviyesinin düşük olması uykuya dalmakta zorluk çekilmesine neden olabilir. Bu nedenle, omega 3 ve B vitamini takviyesi almaya özen gösterin.

Tedavi

Hamilelikte uyku sorunları ciddi ise, uzman bir doktora başvurmak önerilir. Gereken durumlarda uyku ilaçları almanıza izin verilebilir. Ancak bu, hamilelik sırasında alınabilecek ilaçlar arasında en son seçenek olarak değerlendirilmelidir.

Hamilelik, anne adayının hayatında çok özel bir dönemdir. Ancak bu süreçte uyku sorunları giderek daha yaygın olmaktadır. Bu nedenle hamilelikte uyku sorunları ve bunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi bilmeniz çok önemlidir. Ancak, doktorunuzun önerileri doğrultusunda günlük rutin, doğru beslenme, doğru havalandırma, gün içerisinde uyumak, günlük egzersiz ve sağlıklı alışkanlıklar uygulayarak, hamilelikte uyku sorunlarının üstesinden gelmeyi denemelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın