Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Saç Boyanır mı?

0

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan itibaren hayatımıza tatlı bir telaş eşlik eder. Bununla birlikte bebeklerimizin sağlığını korumak amacıyla elimizden geldiğince dikkat etmeye çalışırız.  Bu sebeple hamilelik döneminde saç boyanır mı? konusu merak edilen bir durum haline gelir. Bu yazımızda sizlere hamilelikte saç boyama, hamilelikte saç boyanır mı?, saç boyama sırasında alınması gereken önlemler, saç ve kirpik boyanması konularını derledik.

Hamilelikte saç boyanır mı? konusunda uzmanlar iki farklı görüş bildirmektedir. İlk görüş (gebeliğin) ilk üç ayında yapılmamasını savunmaktadır. (İlk üç aydan sonra aşağıda belirtilen önlemler alınarak saç boyama yapılabilir.) Bir diğer farklı görüş ise saçların sadece dipten boyanmasının sorun olabileceği yönündedir. İnsan üzerinde denenmesi mümkün olmayan bir konu olduğu için maalesef bu konuda yapılan araştırmalar sınırlı sayıdadır

Kuaförlüğü kendine meslek edinmiş anne adaylarımızda ise risk maalesef daha fazladır. Mesleğin getirdiği sebeplerden dolayı anne adayının kimyasal soluma durumu çok yüksektir. Yapılan araştırmalarda bu meslek grubunda ki anne adaylarının düşük yapma olasılığı yüksektir.

Hamileliğin ilk üç ayı bebeğin tüm iç organlarının gelişmeye başlama dönemi olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sebeple ister istemez ilk üç ay daha çok dikkat edilen dönemdir. Çünkü hamilelikte en fazla düşükler ilk üç ay da görülmektedir. Bu tip sebeplerle ilk üç ayda saç boyama yapılması önerilmez. Saç boyama işlemini ilk iç aydan sonra yapılacaksak, almamız gereken önlemleri göz ardı etmemeliyiz.

Hamilelikte Saç ve Kirpik boyanır mı?

Kaş ve kirpiklerin boyanması boyanın direk tene temasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle hamilelikte saç ve kirpik boyanması önerilmemektedir.

Saç Boyama Sırasında Alınması Gereken Önlemler

  1. Kullanılan boyalarda mutlaka kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasalların solunması durumu söz konusu olacağı için iyi havalandırılan bir ortamda yapılması gerekmektedir.
  2. Boyamı işlemi mutlaka eldiven ile yapılmalıdır. (Çıplak tene boya zarar vermektedir. Çıplak tene teması durumunda bol su ile temizlenmelidir.)
  3. Gerektiğinden uzun süre saçlar boyalı kalmamalıdır.
  4. Saçlar mutlaka bol su ile yıkanmalıdır.
  5. Ornagik ve doğal saç boyaları önerilmektedir. Bu tarz boyalarda kimyasal yok diyemeyiz. Ancak kimyasal miktarı daha az olacağı için bu boyaların tercih edilmesini öneririz.
  6. Boya olarak kına ile işlem yapılması da önerilmektedir. Ancak siyah kına yerine kahverengi kına tercih edilmelidir.

Sonuç olarak; Hamilelik dönemi boyunca “saç boyanmaz” gibi kesin bir yargı yoktur. Henüz kesin olarak kanıtlanan bir zararı bulunamamıştır. Çünkü boyanın emilerek fetüse ne kadar verdiği belli değildir. Daha çok solunum yoluyla fetüse zarar verdiği düşünülmektedir. Ancak birer anne adayı olarak üstümüze düşen önemleri almak, çıkabilecek tüm olumsuzlukları en aza indirmemize yardımcı olacaktır.

Umarım bu yazımızda siz değerli annelerimize yardımcı olmuşuzdur ?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın