Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamilelikte Sabah Bulantısı: Neden Olur? Nasıl Geçer?

0 581

Aslında, “sabah bulantısı”, yanıltıcı bir terimdir. Bazı hamile kadınlar için mide bulantıları sabah saatlerinde daha yoğun olabilir ve günün ilerleyen saatlerinde azalabilir. Ancak, bulantılar her an ortaya çıkabilir ve birçok kadında, gün boyu devam eder. Belirtiler de kadından kadına değişebilir. Hamile kadınların dörtte üçü, en azından hamileliğin ilk üç aylık döneminde bulantı ya da kusma problemi yaşar ve bunların yarısı, sadece kusma problemi yaşar. Ancak, hafif bir mide bulantısı bile sizi yıpratabilir ve günün 24 saati sizi yorgun ve perişan edebilir. Bu noktada, bulantınız ve rahatlama seçenekleriniz hakkında doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Hamilelikte Bulantı ve Kusmanın Nedenleri

Kimse, hamilelik döneminde görülen bulantıların neden olduğuna emin değildir, ancak muhtemelen, meydana gelen birçok fiziksel değişimin bir bileşimi olabilir. Bazı olası nedenler, şöyle sıralanmaktadır:

hCG Hormonu: Bu hormon, gebeliğin erken dönemlerinde hızla yükselir. hCG’nin mide bulantılarına neden olduğu pek bilinmez, ancak özellikle zamanlama, bunun doğru olabileceğini gösteriyor. Bulantılar, hCG hormonu seviyelerinin yükseldiği dönemlerde daha yoğun olma eğilimindedir.

Östrojen: Östrojen, başka bir olası nedendir, çünkü gebeliğin erken dönemlerinde hızla yükselir.

Mide Hassasiyeti: Bazı kadınların sindirim yolları, gebeliğin erken dönemlerindeki değişikliklere karşı daha hassastır. Ayrıca bazı araştırmalar, Helicobacter pylori bakterisi olan kadınların midelerinin, bulantı ve kusmaya daha yatkın olduğunu göstermektedir.

Stres: Bazı kadınlar, hamilelik sırasında strese  anormal bir cevap olarak psikolojik olarak bulantı ve kusmaya daha eğilimlidir.

Sabah Bulantıları Nasıl Hafifletilir?

Hafif bir mide bulantısı ve kusmalar varsa, basit önlemler yeterli olabilir. Daha ciddi problemler için etkili ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

  • Gün içerisinde sık sık küçük yemekler ve atıştırmalıklar yiyin, böylece karnınız asla boş kalmaz.
  • Özellikle yüksek proteinli gıdalar ve kompleks karbonhidratlar yararlı olabilir.
  • Yemekleri yavaş yiyin.
  • Yemekten hemen sonra uzanmayın, çünkü bu sindirimi yavaşlatabilir.
  • Yatağınızın kenarında, kraker gibi basit atıştırmalıklar bulundurun. İlk uyandığınızda, birkaç kraker yiyin ve kalkmadan önce 20-30 dakika dinlenin.
  • Sabah yavaşça kalkın. Hemen yukarı zıplamak yerine, birkaç dakika yatakta oturun.
  • Mide bulantınızı tetikleyen yiyecek ve kokulardan kaçının.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklara Görgü Kuralları Nasıl Öğretilir?

Kibarlık, yalnızca bir formalite ya da resmiyet değildir; benlik saygısı için de çok önemlidir. Çocuklar, onlara bir şey verildikten sonra 'teşekkür...

Kapat