Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamilelikte Ne Yememeli?

0 558

Daha önce pek çok kez, hamilelikte yemeniz gereken besinlerden bahsettik. Bununla ilgili olarak dilerseniz “Hamilelikte Beslenme: Yemeniz Gereken 5 Besin” yazımızı da okuyabilirsiniz. Peki, ya uzak durmanız gerekenler? Hem anne hem de bebek sağlığı için, hamilelik döneminde tüketimini sınırlandırmanız ya da tamamen uzak durmanız gereken bazı yiyecekler bulunuyor. Bu kez sizlere, hamilelikte ne yememeli? konusundan bahsedeceğiz…

Pastörize Edilmemiş Süt

Pastörize edilmemiş süt, listeria adı verilen bir bakteri içerebilir ve bu bakteri bebeğinize zarar verebilir. Bununla birlikte, marketlerde satılan çoğu süt pastörizedir, yani hem siz hem de bebeğiniz için güvenlidir.

Pastörize Edilmemiş Peynir

Peynir, pastörize edilmediğinde listeria içerebilir. Hamilelik döneminde peynir özlemi duyuyorsanız; beyaz peynir, kaşar peyniri, parmesan ve işlenmiş peynirler gibi pastörize edilmiş versiyonlarını deneyin.

Bazı Deniz Mahsulleri

Deniz mahsulleri, hamilelik döneminde güvenli birer seçenek olabilir, ancak bazı çeşitlerinden kaçınılmalıdır. Ton balığı, küçük miktarlarda yenildiğinde güvenli olabilir; ancak civa endişesi nedeniyle, haftada en fazla 4 konserve ile sınırlandırılmaya dikkat edilmelidir. Çok fazla civa, bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilir.

Karaciğer

Karaciğer, yüksek miktarda retinol içerir. Retinol, bir A vitamini türevidir ve doğum kusurları ile ilişkilendirilmiştir. Bu da, hamile olduğunuzda, karaciğer tüketimini önlemenin daha güvenli olduğu anlamına gelir.

Çiğ Ya Da Az Pişmiş Et

Balık ve tavuk da dahil olmak üzere az pişmiş etler, sizi salmonella riski altında bırakabilir. Et pişirirken, içinin tamamen piştiğinden emin olun. Bebeğiniz gelene kadar suşi tüketmediğinizden de emin olun. Bu süreçte, dondurulmuş yiyecekler konusunda da dikkatli olmalısınız. Soğutulmuş gıdalar listeria gibi bakteriler içerebileceğinden, tamamen ısıtılmalıdır.

Yıkanmamış Yiyecekler

Meyve ve sebzeler, beslenmenizin düzenli bir parçası olmalıdır; ancak listeria gibi parazitlerden kaçınmak için iyice yıkanmalıdır.

Çiğ ve Az Pişmiş Yumurta

Çiğ kek hamuru yemeyi hepimiz severiz. Ancak, hamilelik döneminde bunu yapmak için, yumurta içermeyen bir hamur denemek gerekir. Hamilelikte kaçınılması gereken diğer yiyecekler; ev yapımı mayonez ve az pişmiş cheesecake’dir. Bunlar, çiğ yumurta içerir ve gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Bunun yerine, pişmiş yumurta tercih etmeli, mayonezi de marketten satın almalısınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğim Ek Besinlere Hazır Mı?

Uzmanlar, bebeğinize katı yiyecekler sunmadan önce, en az 6 ay beklenmesi konusunda hemfikir. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer birçok sağlık...

Kapat