Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Libido Düşmesi Normal Mi?

0

Bir kadının cinsel dürtülerinin, hamilelik döneminde artacağı yaygın bir inanıştır, ancak bu gerçekte böyle değildir. Göğüs ve genital bölgeye artan kan akışı, daha fazla hassasiyet ve uyarılma potansiyeli ile sonuçlanabilirken, diğer faktörler cinsel dürtüleri ciddi biçimde zayıflatabilir. Bunun nedenleri çok çeşitli olabilir, ancak daha sık görülen nedenlerden biri, kadınların hamilelik döneminde yaşadıkları hormonal değişimler ve onun fiziksel ve duygusal durumu üzerindeki etkisidir.

Hamileliğin İlk Zamanlarında Libido Düşüklüğü

Hamilelik, bebeğinizin doğumu için hazırlık sırasında derin hormonal değişiklikler yaratır. Bu değişiklikler, bir gün mutluluk duygularını ortaya çıkarabilir ve ertesi gibi sizi öfke veya umutsuzluk girdabına sürükleyebilir. Bu dalgalanmalar tamamen normal olsa da, bitkin ve yorgun hissetmenize neden olabilir. Cinsellik söz konusu olduğunda, özellikle hamileliğin ilk aylarında, progesteron ve östrojen hormonlarının ani yükselişi çelişkili bir etkiye neden olabilir. Duyusal aşırı uyarma, enerji vermekten ziyade sizi sinirlendirebilir.

İlerleyen Dönemlerde Cinsellik

Neyse ki, 10. hafta civarında, işler tersine dönmeye başlayacak. Yükselen hormonlar azalmaya başlayacak ve mide bulantısı, kusma gibi yan etkilerin bir çoğu azalmaya başlayacaktır. Enerji seviyeleriniz hızla arttıkça, aynı zamanda cinsellik duygularınız da artacaktır. Aynı zamanda, klitoris ve vajinanın tetiklenmesiyle birlikte vajinal yağlamada bir artış, hem kalitesini hem de cinselliğin sıklığını arttırabilir.

Ayrıca, yaşanan bu fizyolojik değişimler nedeniyle, kadınların hayatlarında ilk kez orgazm olduklarını bildirmeleri de nadir değildir. Ancak daha sonra, son 3 aylık dönemde; kilo alma, sırt ağrıları ve diğer belirtiler ile moda girmeniz zorlaşabilir ve işler yeniden tersine dönebilir. Yine de, bu her zaman böyle değildir. Birçok kadın, hamilelikte daha az olsa bile, bu dönemde cinselliğin devam ettiğini belirtmektedir.

Doğru Cinsellik Sıklığı Yoktur

Hamilelikte bir kadının yaşayabileceği iniş ve çıkışların düzeni hiçbir şekilde ayarlanmamıştır. Bazı kadınlarda libido kaybı görülebilir, bazılarında aşırı duyusal yük, cinsel istekliliği arttırabilir. Libido kaybı ile uğraşmak; dürüstlük, kendini kabullenme ve iletişim gerektirir. Çoğu erkek, hormonların vücutta yarattığı değişimleri tam olarak anlar ve sadece arzunun yokluğunun geçecek bir şey olduğuna dair güvene ihtiyaç duyar. Eğer kendinizi seksi hissetmiyorsanız, bunu eşinize söyleyin. Bebeğinize ek olarak başka bir yük taşımak yerine, bunun geçici bir durum olduğunu kendinize hatırlatın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın