Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

0 555

Hamilelikte bazen rahatsız edici anlar olabilir. Sabahları gelen mide bulantıları, mide ekşimeleri ya da şişen ayak bilekleri ile uğraşabilirsiniz. Peki, elinizde ve bileklerinde ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma varsa ne olacak? Bu belirtiler sizde de varsa, karpal tünel sendromu olabilir. Karpal Tünel Sendromu, pek sık duyulmayan bir hamilelik rahatsızlığıdır. Hamilelikte karpal tünel sendromu nedenleri ve belirtileri hakkında bilmeniz gerekenler bu yazımızda!

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Bu durum, median sinir adı verilen, bileğinizdeki bir siniri etkileyen bir durumdur. Sinirler, beyninizden vücudunuza ve vücudunuza beyninize sinyaller gönderir.Vücudun hareketlerinden, dokunma ve hissetme yeteneklerinden sorumludurlar. Herhangi bir şey, bu sinir üzerinde sıkışırsa, bu dar alandan geçerken, karpal tünel sendromuna neden olabilir.

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

Bu sendrom, rahatsız edici ve hatta biraz acı verici olabilir, ancak hamilelik sırasında ciddi bir tıbbi durum olarak kabul edilmez. İlk kez 30 yaşın üzerinde hamile olan anneler için, hamileliğin son günlerine doğru ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir ve eğer bir hamilelikte varsa, bir sonraki hamilelikte tekrar etme şansı daha yüksektir. Kadınların %60’ında, hamilelikte karpal tünel sendromu belirtileri görülmektedir. Bu belirtiler, çoğu zaman hafif ve tolere edilebilirdir. Bununla birlikte, hamile kadınların yaklaşık yüzde 10’unda, ağrılı olabilir ve uyku ve gündelik yaşamda sorunlara neden olabilir.

Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik sırasında vücut, vücutta şişmeye yol açabilecek birçok fiziksel ve hormonal değişiklik yaşar. Vücuttaki ekstra sıvı, bileğinizde şişmeye neden olduğunda, bilekteki sinire baskı uygular ve bu sendroma neden olabilir. Bazı nedenleri şöyle sırayabiliriz:

  • Aşırı kilo alımı,
  • Ödem,
  • Birden fazla bebeğe hamilelik,
  • Gebelik diyabeti

Karpal tünel hamilelik sırasında gebelikle ilgili olmayan sorunlar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bunlar arasında; romatoid artrit, el bileği hasarı veya klavyede yazım gibi tekrarlayan el hareketleri sayılabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Bu sendrom her zaman ortaya çıkabilir; ancak, hamileliğin 3. ve 6. aylarından sonraki dönemlerde daha sık görülür. Karpal tünel sendromu, her iki bilekte de görülebilir, ancak daha fazla kullandığınız elinizde görülme ihtimali daha yüksektir. Belirtilerden bazıları şöyledir;

  • Parmak ve ellerde iğne batma hissi,
  • Parmağın ucunda uyuşma,
  • Baş parmakta uyuşukluk,
  • Eldeki şeyleri düşürme,
  • Nesneleri tutmada zorlanma,
  • Elde ağrı
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeğimin Kilosu Normal Mi?

Sonunda beklediğiniz gün geldi ve bebeğiniz dünyaya geldi. Onun bu kadar küçük olması ile ilgili endişeleriniz olabilir. Ancak, çocukluk çağı...

Kapat