Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamilelikte Kahvaltı: Ne Yemeli, Ne Yememeli?

0 660

Kahvaltı: günün ilk yemeği, hem sizi hem de bebeğinizi beslemek için harika bir fırsattır. Hamile olduğunuzda; her ne kadar tüm öğünler önemli olsa da, kahvaltı gerçekten günün en önemli öğünüdür. Güne; vitamin ve mineraller ile dolu bir yemek ile başlamalısınız. Peki, hamilelik döneminde sabahları tabağınızda olması ve kaçınmanız gereken besinler nelerdir?

Ne Yemeli?

  • Lifli yiyecekler: Kendinizi tok hissetmeniz, kolesterolün daha düşük olması ve kabızlık problemlerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Yulaf ezmesi, ıspanaklı omlet ve çilekli yoğurt deneyebilirsiniz.
  • Protein: Her gün, günlük olarak 75 gr protein almayı hedeflemelisiniz, bebeğinizin güçlü amino asitlere ihtiyacı vardır. Süzme peynir, soya peyniri, yumurta, fıstık kadıköy escort otel ezmesi ya da çedar peynirini tabağınıza ekleyin.
  • Kalsiyum: Bebeğinizin kemiklerinin büyümesine ve kuvvetli kalmasına yardımcı olmak için günde yaklaşık 1000 mg’a ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, sabahları kalsiyum desteği için; yoğurt, peynir, susamlu ekmek, badem, incir ya da tofu tüketin.
  • Tam Tahıllar: B vitamini ile yüklü olan bu karbonhidratlar, bebeğin büyümesi için kritik bir besin maddesidir. Ayrıca, sağlıklı lif, demir ve diğer mineralleri içerir. Kepekli tahıllar daha iyi bir seçim olabilir. Buğday ekmeği, mısır gevreği (daha az şekerli olanları seçin), yulaf ezmesi, granola ve buğday tohumu ile yulaf lapasını tercih edebilirsiniz.

Uzak Durmanız Gerekenler

  • Çok fazla kafein: Günde 200 mg’dan fazla kafeinden kaçının. Bu, bir fincan kahve ya da dört fincan çay anlamına gelir.
  • Pastörize edilmemiş süt: Listeria, salmonella ve diğer zararlı bakteriler çiğ süt, beyaz peynir, keçi peyniri ve yumuşak peynirlerde bulunabilir.
  • Füme deniz mahsulleri: Füme somon lezzetli olsa da, listeria içerebileceği için hamilelikte tüketime ara verin.
  • Şekerli yiyecekler: Hamile olun ya da olmayın; şeker dolu bir tahıl gevreği, yüksek şekerli meyveler ya da tatlı kahvaltılıklar ile güne başlamak, kan şekerinizde ani dalgalanmalara neden olabileceği gibi, gebelik diyabetine de yol açabilir.
  • Çiğ yumurta: Yumurta, anneler için harika bir yiyecektir; ancak çiğ yumurta sarısı ve beyazı salmonella içerebileceğinden, yumurtanın tam olarak haşlanması ya da omlet şeklinde tüketilmesi gerekir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Hamile Kadınlar İçin En İyi Besinler

Hayatınızın her döneminde, ne yediğiniz oldukça önemlidir. Ancak, söz konusu hamilelik dönemi olduğunda, ne yediğiniz; bundan etkilenen tek kişi siz...

Kapat