Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte İshal Neden Olur? Nasıl Geçer?

0

Hamilelikte ishal, düşündüğünüzden çok daha yaygındır. Peki, banyoya çok sık gittiğinizi fark ettiğinizden ne yapmanız gerekiyor? 

Neden İshal Oluruz?

Hamilelikte, genel olarak, bağırsaklardaki hemen her şey yavaşlar. Eğer gevşek bağırsaklarınız varsa; beslenme şeklinizdeki ani bir değişiklik, doğum öncesi vitaminler ya da diğer ilaçlar ya da aşırı vakalarda gıda zehirlenmesi nedeniyle, hamilelikte ishal problemi ile karşılaşabilirsiniz. İshal, genellikle hamileliğin 6. ayından sonra başlar.

Hamilelikte İshal İle Nasıl Başa Çıkılır?

İyi haber şu ki; bağırsaklarınız normalden biraz fazla hareket etmeye başladığında, yavaşlatmanın çeşitli yolları vardır. Bunun en iyi yolu, hamilelikte de hamilelik öncesindeki şekliyle tedavi edilmesini sağlamaktır. Burada, olası nedenleri ortadan kaldırmak, işinize yarayabilir.

Örneğin, kullandığınız vitamin ya da diğer ilaçlardan kaynaklandığını düşünüyorsanız, bunları değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ya da belki de suçlu, yediğiniz yiyeceklerdir. Süt ürünleri de dahil olmak üzere; meyve suları, gazlı içecekler, şeker ve kafein, hamilelikte ishal yaşamanıza neden olabilir. Bu gibi yiyecek ve içeceklerin yerine sindirim sisteminize; elma püresi, muz, çorba, taze fasulye, havuç, patates gibi hassas yiyecekleri dahil edin.

Su içmek, hamilelik döneminde de çok önemlidir; çünkü, su kaybı hem baş ağrısına, hem mide bulantısına, hem şişkinliğe, hem baş dönmesine hem de erken doğuma neden olabilir. Hamilelikte ishal problemi yaşıyorsanız, yanınızda mutlaka bir şişe su bulundurmaya çalışın. Yine de probleminiz devam ediyorsa; ishal karşıtı bir ilaç kullanma konusunda doktorunuza danışın.

Ne Zaman Endişe Etmeli?

İshal, çocukluk çağından yaşlılığa kadar, hayatın herhangi bir döneminde karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Hamilelik de ishal problemi yaşayabileceğiniz dönemlerden biri. Hamilelikte ishal vakalarının büyük bir bölümü ciddi değildir ve genellikle, birkaç gün içinde kendiliğinden geçer.

Ancak gün içinde tuvalete taşınmış gibi hissediyor, 2 günden daha uzun süre boyunca ateşin eşlik ettiği bir durumdaysanız; mutlaka doktorunuzu aramalısınız. Gıda zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız da mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Bakteriler nedeniyle oluşan bir enfeksiyon plasentadan geçebilir ve bu durum, bebeğiniz için de riskli olabilir. Hamilelikte ishal probleminiz birkaç günden daha uzun sürüyorsa, çözümü evde bulmaya çalışmak yerine mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın