Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Hemoroid Doğal Tedavi Önerileri

0

Hemoroid, her hamile kadının yaşayabileceği bir durumdur ve hamileliğin yan etkilerinden biridir. Ancak, iyi haber şu ki; çoğu durumda, hamilelikte hemoroid, evde kolayca, doğal yollarla tedavi edilebilirdir.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid; rektumda ve anüs çevresinde şişmiş veya iltihaplanmış damarlardır. İç ve dış olmak üzere iki türü vardır. İç hemoroidler, rektumun içinde ve genellikle ağrısızdır, ancak bazı baskılara neden olabilir. Dış hemoroidler ise; rektumun dışında ağrılı ve kaşıntılı olabilen küçük topaklardır. Belirtileri; kanama, kaşıntı, yanma, ağrı ya da baskı hissi, anüste çıkıntı ve tuvalet kağıdında parlak kırmızı kandır.

Hamilelikte Hemoroid Doğal Tedavi Önerileri

Elma Sirkeli Oturma Banyosu

Oturma banyosuna yarım su bardağı elma sirkesi ekleyin ve 15 dakika içerisinde bekleyin.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağını, sorunlu bölgeye uygulayın. Bu yağ; kaşıntının azalmasına  yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Ayrıca; ağrı ve iltihaplanmaları hafifletir ve hemoroidlerin birkaç gün içinde iyileşmesine yardımcı olabilir.

Hamamelis Otu İle Kompres

Hamamelis otunu kaynatın ve daha sonra soğutup, bir pamuk yardımıyla bölgeye kompres uygulayın .Bu uygulama, doğum sonrası için de harikadır. Bu, iltihaplı bölgenin iyileşmesine ve yatışmasına yardımcı olur. Hamamelis otunu, oturma banyosu sırasında da kullanabilirsiniz.

Aloe Vera

İltihaplı bölgeye aloe vera sürün. En iyisi, taze Aloe vera kullanmaktır. Bu seçeneğiniz yoksa, aktardan aldığınız ürünün ek kimyasallar içermediğinden emin olun. Marketlerde satılan aloe vera jellerinin içerisinde çok sayıda kimyasal olduğundan, doğru ürünü bulduğunuzdan emin olmalısınız.

Islak Mendil Kullanın

Tuvalet sırasında, kuru tuvalet kağıdı kullanmak yerine, daha fazla tahriş oluşumunu önlemek için doğal bebek mendilleri ya da ıslak mendilleri kullanın. Islak mendil seçiminde, doğal bebek ürünlerini tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır.

Akupunktur

Akupunktur ile hemoroid tedavisi, yardımcı olabilir. Akupunktur ayrıca, hamilelikte bölgedeki kas fonksiyonlarını da arttırabilir.

Arnika

Sorunlu bölgeye arnika jeli sürün ya da Hindistan cevizi yağına arnika yağı ilave edin. Arnikanın, iltihap azaltıcı ve yaraları iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Günde birkaç kez arnika ve Hindistan cevizi yağı karışımını bölgeye uygulayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın