Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamilelikte grip ve nezle! Neler yapılmalı?

0 610

Özellikle sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında çok daha sık görülen grip maalesef hamile kadınları da yakalıyor. Hatta onları biraz daha fazla yakalıyor bile diyebiliriz. Hamilelikte ilaç kullanımından kaçınıldığı için bu rahatsızlık oldukça zor günler geçirilmesine neden oluyor. Peki hamileler grip olursa ne olur? Hamilelikte grip tedavisi nasıl olur merak ediyor musunuz? Gebelikte gripten korunmanın yollarına da elbette değiniyor olacağız.

Nezle ya da grip anne karnında ki bebeğe zarar verir mi?

Eğer gebelik daha ilk 2.5 ayındaysanız ve yüksek ateş durumu yaşıyorsanız bebeğiniz bu durumda zarar görebilir. Bu durum da çok kısa sürede ortaya çıkıyor olur. Yapılan araştırmalar ve testler bebeğinizin sağlığını tam olarak olmasa da büyük ihtimal ile ortaya koyuyor olacaktır. Hamilelikte hapşırma ya da öksürme ya da burun akıntısı bebeğe herhangi bir zarar vermez. Sadece hastalığın çok ağır seyir etmesi durumunda bahsettiğimiz olumsuz etki yaşanabilir.

Hamilelikte grip olununca ilaç kullanılır mı?

Normal seyrinde grip ve nezle için herhangi bir ilaç kullanımı önerilmez. Günde bir kez olmak üzere limon nane ıhlamur çayı içilebilir ve bol bol dinlenerek bu süreç atlatılmaya çalışılır. C vitamini takviyesi yapacak olan meyvelere ağırlık verebilirsiniz. Bunun haricinde asla ve asla bilmediğiniz ve doktorunuzun onaylamadığı ilaçları kullanmamalısınız.

Hamilelikte grip ve nezle ne zaman tehlike yaratır

Hamilelikte grip yüksek ateş yapıyorsa yani ateşiniz 38 dereceyi geçiyorsa mutlaka doktorunuza bu konu hakkında bilgi vermelisiniz. Hamilelikte de yüksek ateş iyi olarak kabul edilmiyor. Bunun yanı sıra döküntüleriniz var ise, kulak akıntısı ya da ense sertliği, akıntı gibi durumlarda da doktorunuz ile irtibata geçebilirsiniz. Doktorunuz hem bebeğin ayına göre hem de sizin hastalık durumunuza göre gerekli önlemleri alıyor olacaktır.

Bol dinlenme

Hamilikte grip ve nezlenin en iyi ilacı dinlenmektir. Halsiz düşen vücudunuzun direncini tekrar kazandırmanız gerekecektir. Ayrıca kalabalık ortamlardan uzak durmalı, giyiminize dikkat edip üşütmemeli ve hijyeninize dikkat etmemelisiniz. Siz bu dönemde kendinizi koruma altına alırsanız grip ve nezleye daha az yakalanma riski ile karşı karşıya kalırsınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Histeroskopi Nedir? Neden Yapılır?

Histeroskopi rahim ağzına vajinadan optik kameralar ile giriş yapılıp incelenen ve kısırlığın daha ayrıntılı sonuçlarını veren bir cerrahi uygulamadır. Histeroskopi...

Kapat