Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamilelikte Göğüs Ağrısı: Neden Olur? Ne İyi Gelir?

0 604

Vücudunuzun değiştiği bir dönemdesiniz. Yeni bir varlık dünyaya getirmeye hazırlanıyorsunuz! Dolayısıyla, yan etkilerinin olması kaçınılmazdır. Hormonlarınız değişiyor. Bu durum; mide bulantılarına, mide ekşimelerine ve göğüs hassasiyeti ve ağrısı da dahil olmak üzere pek çok duruma neden olabilir. Hamilelikte göğüs ağrısı ile ilgili en iyi şey, genellikle hamileliğin ilk belirtisi olmasıdır. Peki, ilerleyen günlerde de devam eden göğüs ağrılarında nasıl rahatlama sağlanır? Doğal öneriler nelerdir? Merak ediyorsanız, cevabı yazımızın devamında!

Hamilelikte Göğüs Ağrısı Nedenleri

Hamilelik ile birlikte, göğüsleriniz de bebeğinizi beslemeye hazırlanır. Göğüslerin içinde kalınlaşan bir yağ tabakası vardır. Süt bezleri çoğalır ve kan akışı artmaya başlar. Tüm bu değişiklikler göğüslerinizin ağrımasına ve büyümesine neden olur. Göğüslerinizin büyüdüğü gerçeği, heyecan verici ve ilgi çekici olabilir. Bununla birlikte, birçok kadın, özellikle de gebeliğin ilk birkaç haftasında, göğüslerine dokunulmasını istemez. Neyse ki, hamileliğiniz devam ederken, bu geçecektir. Peki, şu günlerde acıyı ve ağrıyı azaltmak için ne yapabilirsiniz?

Destekleyici Sütyen Kullanın

Hamileliğin özellikle ilk birkaç haftasında, destekleyici sütyenler kullanmak; göğüslerinizdeki acı, ağrı ve hassasiyetin azalmasına yardımcı olabilir. Konforu arttırmak ve ağrıyı azaltmak için iyi oturan bir sütyen gereklidir. Ayrıca, göğüsleriniz değiştiği için, süreç ile birlikte sütyeninizi değiştirmeniz gerekecek.

Egzersiz Sırasında İyi Oturan Bir Sütyen Takın

Bu, göğüslerinizin ekstra ağırlığı taşımasına ve daha fazla ağrının oluşmasına engel olur.

Uyku Sütyenlerini Deneyin

Klasik sütyenler, uyurken rahatsızlık verebilir. Bu nedenle, hamileler için özel olarak tasarlanan ya da uyku sütyenlerini deneyebilirsiniz.

Bolca Su İçin

Vücudunuzda tutulan fazla su, göğüsteki ağrıları arttırabilir. Bu nedenle, vücudunuzu aşırı sıvı ve hormonlardan arındırmak için gün içerisinde bol su içtiğinizden emin olun. Suyunuza; limon, zencefil ya da rezene ekleyerek, hissettiğiniz ağrı ve diğer hormonal belirtileri azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Tuz Alımını Azaltın

Özellikle de deniz tuzu tüketimi, hamilelik döneminde kan hacmini arttırmak için önemli olsa da, bazı kadınların göğüslerindeki ağrı, sodyum alımını geçici olarak azaltarak rahatlayabilir. Sodyum alımını azaltarak ve suyu arttırarak, hamilelikte göğüs ağrısını büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Keten Tohumu Tüketin

Her gün 1 yemek kaşığı keten tohumu tüketerek ağrıları hafifletebilirsiniz. Keten tohumunu; 1 bardak su, yoğurt ya da meyve suyu ile karıştırın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebekler ve Çocuklar İçin Probiyotik

Bağırsak florasını korumak; hastalıkları önlemek, sağlıklı ve mutlu hissetmek için önemlidir. Çünkü; bağışıklık sistemimizin %70'inden fazlası bağırsaklarda bulunur. Bu nedenle,...

Kapat