Anne ve Bebek İçin Herşey

Hamilelikte D Vitamini Eksikliği, Otizm Riskini Artırıyor

0

Yapılan araştırmalara göre, hamileliğin ilk 3 ayında alınan D vitamini takviyeleri, yeni doğan bebeklerde otizm riskini azaltıyor! 

Yurtdışında yapılan bir çalışma, gebelikte D vitamini takviyesi almak, bebek dünyaya geldiğinde otizmin ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olabilir. Araştırmanın bulguları; hamileliğin 20. haftasında D vitamini seviyeleri düşük kadınların, 6 yaşına kadar otistik özelliklere sahip bir çocuğa sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteren önceki araştırmalara dayanmaktadır. Araştırmaya göre, hamileliğin ilk 3 ayında aktif olarak D vitamini takviyesi alan kadınların çocuklarının, otizmle ilişkili özellikler geliştirmediği ortaya çıkmış ve hamilelikte D vitamini seviyelerinin, otizmdeki rolü daha fazla kanıtlanmıştır.

“D vitamini seviyeleri düşük olan annelerin çocuklarının otizm riski 2 kat daha fazladır”

Hamilelik döneminde D vitamini seviyesi düşük olan kadınların çocuklarında otizm gelişme riski 2 kat daha fazladır. Bu bulgular, Hollanda’da 4000’in üzerinde çocuğun katıldığı bir çalışmadan elde edilmiştir. Çocukların %68’ine otizm tanısı 6 yaşından önce konulmuştur. Yapılan çalışmada araştırmacılar; hamilelikte D vitamini eksikliği çocukların otizm riski arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki buldular.

Bununla birlikte, D vitamini eksikliğine bağlı otizmin mutlak riski hala azdır. Gebelikte D vitamini eksikliği olan annelerin, çocuklarının akıl sağlığı konusunda panik yapmaları gerekmiyor. Yine de yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliğinin, otizm riskine ilişkin faktörlerden biri olduğunu göstermektedir. Ancak neyse ki, D vitamini eksikliği, besin takviyeleri ile güvenli bir şekilde tedavi edilebilirdir.

Hamilelikte D Vitamini Eksikliği Nasıl Önlenir?

D vitamini; güneş ışığı ile süt ve balık gibi besinlerden alınır. Hamilelikte D vitamini eksikliğini önlemek için balık karaciğeri yağı, yağlı balıklar ve yumurta tüketebilirsiniz. Diğer pek çok gıda, D vitamini içermez. Bu nedenle, bu önemli vitamini yeterli miktarda alamıyorsanız, özellikle de hamilelik döneminde D vitamini takviyesi almanız gerekebilir. Ayrıca; bazı yoğurt, süt ve peynirler de D vitamini takviyesi içermektedir. D vitamininin en iyi besin kaynaklarından bazıları şöyledir;

  • Somon,
  • Uskumru,
  • Sardalya,
  • Portakal suyu,
  • Düşük yağlı süt,
  • Yumurta sarısı
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın