Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Cinsiyet Tahmini Yöntemleri: Gerçek mi, Efsane mi?

0

Hamilelikte cinsiyet tahmini yöntemleri merak konusudur. Bu konuda çeşitli söylentiler vardır. Bazıları bunların gerçek olduğunu iddia ederken, diğerleri bunun masallarla ve efsanelerle olduğunu söylemektedir. Bu makale, bu gizemi çözmeye yardım etmek için hamilelikte cinsiyet tahmini yöntemlerini inceleyecektir.

Hamilelikte Cinsiyet Tahmini Yöntemleri: Gerçek mi, Efsane mi?

Hamilelik önemli bir dönem olarak kadınlar için oldukça özel bir süreçtir. Bu süreç içerisinde anne adayı ve eşi her iki tarafın da merakla bekledikleri ve çok sevdikleri bebeklerinin cinsiyetini tahmin etmek ister. Bilimsel yöntemler bu tahminlerin doğru olup olmadığını saptamak için kullanılabilir. Ancak bunun dışında oldukça popüler olan ve gündemdeki olan efsanevi tahmin yöntemleri de mevcuttur. Bu yazıda hem doğru yöntemlerden hem de efsanevi yöntemlerden bahsedilecektir.

Doğru Hamilelik Cinsiyet Tahmini Yöntemleri

Günümüzde çoğu anneler hem doğru yöntemleri kullanmakla beraber efsanevi yöntemleri de pek çok farklı nedenle denemektedir. Doğru cinsiyet tahmini yöntemlerine bakıldığında, en kesin sonucu sağlayan plasent biyopsisi ve amniokentsiyon gibi testler vardır. Plasent biyopsisi hamileliğin 16-20 haftalar arasında uygulanırken, amniokentsiyon 18-21 haftalar arasında gerçekleştirilir. Bu testler ciddi riskler taşıdığından ve kesin sonuçların gecikmesi nedeniyle anneler bu yöntemleri tercih etmeden önce doktorlarıyla konuşmaları gerekmektedir. Ayrıca diğer doğru yöntemlerden biri de ultrasonografide cinsiyet tahmini yapmaktır. Ultrasonografide cinsiyet tahmininin hamileliğin 18-21 haftalar arasında yapılması tavsiye edilir.

Efsanevi Hamilelik Cinsiyet Tahmini Yöntemleri

Hamileliğin ilk aşamalarından itibaren günümüzde hala devam eden popüler olan efsanevi tahmin yöntemleri üzerinde çalışılmıştır. Bunlardan biri annenin alışılagelmiş bedeni dengesi ile ilgili olan şeylerdir. Buna göre, anne adayının daha çok göbek dekolteli, orta veya kalın kumaştan oluşan elbiseler tercih etmesi oğlan bebeğinin geleceğine işaret edebilir. Aynı şekilde, anne adayının vücudundaki sıvı dengesindeki azalma ile ilgili olarak bir kızın gelme olasılığı akla gelecektir.

Başka bir efsanevi tahmin yöntemi de anne adayının kilo alımına bağlı olarak cinsiyet tahmini yapmaktır. Buna göre, anne adayının göbek kısmına daha çok kilo alması ile ilgili olarak oğlan bebeğinin gelmesi beklenir. Aynı şekilde, anne adayının daha çok kollara ve bacaklara kilo alması ile ilgili olarak da kız bebeğinin gelme olasılığı düşünülebilir.

Anne adayının bulantısı ile ilgili olarak da efsanevi olarak cinsiyet tahmini yapılmaktadır. Buna göre, anne adayının minimal bulantı yaşaması ile ilgili olarak kız bebeğinin gelme olasılığı düşünülmektedir. Fakat bu yöntemde kesin bir sonuç elde edilemez.

Hamilelik sürecinde cinsiyet tahmini yapan kadınların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu tahminlerde bilimsel olan yöntemler kullanmakla beraber efsanevi yöntemler de oldukça popüler hal almıştır. Doğru yöntemlerin kullanılması sonucun daha doğru olmasını sağlamakla beraber efsanevi yöntemlerin de anne adaylarının bilgi birikimlerine katkıda bulunması amaçlanmıştır. Bu nedenle, annelerin cinsiyet tahmini yapmaya karar vermeden önce mutlaka doktorlarıyla görüşmeleri önerilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın