Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Beslenme: Yemeniz Gereken 5 Besin

0

Hamilelik döneminde ne yediğiniz, ne kadar yediğinizden çok daha önemlidir. Bu dönemde, bebeğiniz hızla büyürken, aldığınız kaloriler besleyici gıdalardan gelmelidir; böylece besinler, bebeğinizin gelişimine katkı sağlayabilirler. Bu 9 aylık süreçte; vücudunuzun ek besin, vitamin ve minerallere de ihtiyacı vardır. Aslında, 3. aydan itibaren her gün, 300-500 ekstra kaloriye ihtiyacınız vardır; ancak önemli besinleri içermeyen bir beslenme, bebeğinizin anne karnındaki gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca, hamilelik döneminde kötü beslenme alışkanlıkları ve aşırı kilo alımı; gebelik şekeri ve doğumda oluşabilecek komplikasyonların da riskini arttırmaktadır. Dolayısıyla; sağlıklı ve besleyici yiyecekleri tercih etmek, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını güvende tutmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca hamilelikte sağlıklı beslenme, doğumdan sonra hamilelik kilolarından kurtulmanızı da kolaylaştıracaktır. Peki, hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı? Yazının devamında, hamilelikte yemeniz gereken, besin değeri yüksek 5 gıdayı bulabilirsiniz…

Süt ve Süt Ürünleri

Hamilelik döneminde, karnınızda büyüyen bebeğiniz için ekstra protein ve kalsiyum tüketmeniz gerekir. Süt ve süt ürünleri; hem kazein hem de peynir altı suyu olmak üzere iki tür yüksek kalitede protein içerir. Süt, aynı zamanda kalsiyumun da en iyi besin kaynağıdır. Süt ürünleri ayrıca; fosfor, B vitamini, magnezyum ve çinko da içermektedir. Yoğurt da hamile kadınlar için oldukça faydalıdır.

Bakliyat

Hemen her mutfakta bulunan mercimek, kuru fasulye, nohut gibi bakliyat ürünleri; bu dönemde annenin vücudunun ihtiyaç duyduğu protein, kalsiyum, demir ve lifin en iyi bitkisel kaynaklarıdır. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında, anne ve bebeğin sağlığı için oldukça önemlidirler.

Somon

Omega-3 yağ asitleri yönünden çok zengin olan somon, hamilelik döneminde tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Omega-3 yağ asidi, hamilelikte gereklidir. Bu da, özellikle deniz ürünlerinde yüksek oranda bulunur ve bebeğin beyin ve göz gelişimi için önemlidir.

Yumurta

Yumurta, hayatın her dönemi için önemli bir gıdadır; çünkü ihtiyacınız olan hemen her besin maddesini içerir. Büyük boy bir yumurta 77 kaloridir. Bununla birlikte; yüksek kaliteli protein, yağ ve iyi miktarda vitamin ve mineral de içerir.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, kara lahana ve brokoli gibi koyu yeşil renkli sebzeler; hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan A,C ve K vitaminleri ile kalsiyum, demir ve potasyum gibi mineralleri bol miktarda içermektedir. Koyu yeşil renkli sebzeler ayrıca, antioksidanlar yönünden de zengindir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın