Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Baş Ağrısı İle Nasıl Başa Çıkılır?

0

Hamilelikte baş ağrısı acı verici olabilir, ancak genellikle tehlikeli değildir. Hamilelik döneminde, bir çok kadın baş ağrısı yaşar ve zaten baş ağrısına eğiliminiz varsa, bebeğinizin dünyaya gelmesini beklerken daha kötüye gittiğinizi görebilirsiniz. Hissettiğiniz baş ağrıları ile nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin…

Hamilelikte Neden Başım Ağrıyor?

Kadınlar, genellikle hamilelikte baş ağrısı ile karşılaşırlar ve bu, genellikle endişelenecek bir durum değildir. Bazı kadınlar, hamilelikte yaşanan hormonal değişimlerin, baş ağrısını tetiklediğini düşünüyor. Hamileliğiniz ilerledikçe; karnınızda taşıdığınız bebeğin kilosu arttıkça, kötü duruş ve gerginlik, baş ağrısına neden olabilir. Hamilelikte baş ağrısı yapan nedenlerin üstesinden geldiğinizde, baş ağrıları da ortadan kalkabilir. Hamilelik sürecinde baş ağrısının yaygın tetikleyicileri arasında; sinüs tıkanıklığı, boyun ve sırt kasları, su kaybı, açlık ve stres yer alıyor.

Baş ağrısı yaşıyorsanız ve nedenini bilemiyorsanız, doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz, gözlerinizi kontrol ettirmenizi önerebilir; çünkü, bazı kadınlar hamilelik döneminde görme bozuklukları yaşayabilir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Omuzlarınızda ve boynunuzdaki gerginliği azaltmak için sıcak banyo yapabilir ya da masaj ve akupunktur gibi seçenekleri deneyebilirsiniz. İyi dinlenmek de baş ağrısının önlenmesi ve giderilmesi için etkili bir adımdır.

Vücudunuzu çok fazla su içerek nemlendirmek; başınız ağrımaya başladığında 1 bardak su içmek de ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Hamilelikte baş ağrısı ile mücadele ederken, düzenli olarak yemek yemek de işinize yarayacaktır; açlık, baş ağrısının tetikleyicileri arasında gösterilir.

Bazı uzmanlar, günde 300 mg’a kadar güvenli olduğu düşünüldüğünde, düşük dozda kafeinin baş ağrısını hafifletebileceğini düşünüyor. Bu miktarın zararlı olmadığı, 1 fincan kahve ya da siyah çay içmeyi deneyebileceğiniz belirtiliyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın