Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Balık Yenir Mi? Güvenli Mi?

0

Hamile kadınların; hamilelik döneminde ve erken çocukluk döneminde beyin ve göz gelişimini sağlamak için omega-3 yağ asidi yönünden yüksek besinler tüketmeleri gerekir. Omega-3 yağ asidi ise, öncelikle balık ve deniz mahsullerinde bulunur. 

Bitkisel Kaynaklarda Bulunur mu?

Omega-3 yağ asitlerinin bitki kaynakları arasında keten tohumu, kabak çekirdeği, soya, ceviz ve tohumlar yer alır, ancak bitkisel kaynaklı gıdalarda daha az miktarda bulunur. Burada sorun, ALA olarak adlandırılan bitki formunun, insanların ihtiyaç duyduğu omega-3 yağ asidi formu olmamasıdır. Dolayısıyla, vücudunuzun onu yağ asidine dönüşen DHA’ya dönüştürmesi gerekir. Hamile olduğunuzda ya da emzirdiğinizde, daha fazla DHA’ya ihtiyaç duyarsınız ve vücudunuz, hem siz hem de bebeğiniz için yeterince dönüştüremeyebilir. Dolayısıyla, hamile ya da emziren bir kadının ihtiyaçları ve büyüyen bebeğinin ihtiyaçları için yeterli miktarda DHA tüketmesi gerekir. Çözüm olarak, balık yağı takviyelerini tercih edebilirsiniz. Ancak, balık ve deniz ürünlerini beslenme programınıza dahil etmek daha iyi bir yol olacaktır.

Hamile Kadınlar Balık Yiyebilir Mi? 

Bazı yıllarda uzmanlar, hamile kadınların, cıva korkusu ile balık ve deniz ürünlerini tüketmemeleri gerektiğini söyledi. Ancak, tüm balıklar cıva içermez. Hamile ve emziren kadınların; çocuklarının gelişim ve sağlık yararları için daha fazla miktarda balık tüketmeleri gerekir.

Hamile Kadınlar, Ne Kadar ve Hangi Balığı Yemeli?

Hamile ve emziren kadınların, her hafta, 220 ile 350 gr düşük cıva içeren balık yemeleri gerekir. Bu, yaklaşık 2 ila 3 porsiyon balık veya deniz ürünleri anlamına gelir. Karides, somon, light ton balığı ve morino balıkları, iyi seçeneklerdir. Balıklar ve deniz mahsulleri; kalori ve protein oranı yüksek ve çeşitli vitamin ve mineraller yönünden genellikle düşüktür. İçerdikleri yağlar yararlıdır ve omega-3 yönünden zengindir. Beslenme programınızda çok fazla kırmızı et varsa, bunun bir kısmını balık ile değiştirerek daha sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz. Hamilelikte balık yemek için, konserve ton balıkları pratik bir seçenektir. Onun dışında, somon ızgara ya da fırında karides gibi diğer lezzetli seçenekleri de beslenme programınıza dahil edebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Cevap bırakın