Take a fresh look at your lifestyle.

Hamilelikte Bacağa Kramp Girmesi Neden OIur?

0

Mide bulantısı ve bütün gece banyoya yapılan ziyaretler yeterince zor geliyor. Şimdi, listeye bir de bacak krampları eklendi. Karnınızda sürekli büyüyen bebeğiniz ile geçen uzun bir günün ardından, güzel bir uykuya ihtiyaç duyarsınız. Ancak bazen, uyumanızı engelleyen bir bacak ağrısı hissedersiniz. Bu yazıda, hamilelikte bacak krampları ve bu kramplar için neler yapabileceğiniz hakkında aradığınız bilgiyi bulabilirsiniz…

Bacak Krampları Neden Olur?

Bacak krampları, baldırın arkasındaki kasların istemsiz kasılmasıdır ve sıklıkla geceleri ortaya çıkar. Bacağa kramp girmesi sık görülen bir hamilelik şikayeti olmasına rağmen, neden ortaya çıktığı tam olarak açıklanamıyor. Yine de bazı teoriler var…

Hamilelikte bacak krampları; yorgunluk, belli sinirlere baskı ile kan damarlarındaki basınçtan azalan dolaşım nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayrıca; kalsiyum ve magnezyum eksikliği ve su kaybından da kaynaklanıyor olabilir. Ancak, özellikle de hamilelik döneminde, geceleri aniden ağrılı bir kramp ile uyanmak; kesinlikle tatsız bir duygu yaratır ancak genellikle endişelenecek bir durum değildir. Yine de, özellikle sık sık bacak krampları nedeniyle uykusuz kalıyorsanız, bir sonraki randevunuzda doktorunuza bildirmelisiniz.

Ağrıyı Nasıl Hafifletebilirsiniz?

Bacağınıza bir kramp girmesi durumunda; baldırınıza masaj yapmayı ve ayağınızı esnetmeyi, ayak parmaklarınızı yukarı kaldırmayı ve topuğunuzu dışarı itmeyi deneyebilirsiniz. Ayak parmaklarınızı çok fazla hareket ettirmekten kaçının, bu krampları daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, sert bir zeminde durmayı ve baldır kaslarınızı germek için gerekirse bir şeyin üzerinde tutmayı deneyebilirsiniz.

Hamilelikte Bacak Krampları Önlenebilir Mi?

Yavaşça esnemek ve her gece yatmadan önce ayaklarınızı birkaç kez serbest bırakmak, hamilelik sırasında bacak kramplarının önlenmesine yardımcı olabilir. Uzun süre oturmak ya da ayakta durmaktan kaçınmak da bacaklarda kramp oluşumunu hafifletebilir. Hamilelik boyunca kalsiyum ve magnezyum takviyeleri de ve bol su içmek de krampların önlenmesine yardımcı olabilir. Uzmanlar, hamile kadınlara günde 2-3 litre su içmelerini tavsiye ediyor. Ayrıca, çok fazla su tüketmemek, daha birçok hamilelik rahatsızlığına neden olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın