Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamilelik Testi Sonucu

Hamilelik Testi Sonucu

0 2.355

Hamilelik Testi Sonucu

Erkeğin sperminin kadının yumurta hücresini döllediği zamandan sonra hamilelik süreci başlamaktadır. Bebek sekizinci haftanın sonlarına kadar embriyo, sekizinci haftadan sonra ise doğuma dek fetüs olarak ifade edilir. Embriyo rahime yerleşmesinden sonra HCG adındaki gebelik hormonu salgılanır. Hamilelik testlerinde ana konu bu gebelik hormonunun belirlenmesidir.

Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde yükselmeye başlayan HCG, idrar yolu ile de hamilelik test sonucu ortaya çıkar. Kandan yapılan hamilelik testi kandaki HCG miktarını belirler. Kandan yapılan test adet zamanı gecikmeden bile sonucu saptar. İdrar testi kan testi kadar kesin bir sonuç vermez. Çünkü idrar testinde hamilelik testi sonucu bazen yanlış çıkabiliyor.

Hamilelik Testi Sonucu

İdrar Testinde Hamilelik Test Sonucu

İdrar ile yapılan hamilelik testi sonucu, ilişkiden sonraki günlerde net bir sonuç ortaya çıkarmaz. Kesin sonuç alabilmek için regl döneminin geçmiş olması gerekir. Nedeni ise, hamileliğe bağlı olarak HCG hormonunun anne kanından idrara ulaşmasının sonrasında idrarda belirlenmesidir. Gebeliğin rahime ulaşması ve yerleşmesi 6 ile 10 gün arasında sürer.

Gebeliğin oluşma ihtimali bulunan ilişki yaşanmışsa idrarda hamilelik testi regl zamanı geçtikten sonra yapılması gerekir. Hamilelik testi sonucu gebe çıkmazsa yeniden denemek için 1 hafta geçtikten sonra test yeniden yapılmalı. Böylece ilk yapılan teste göre ikinci test daha kesin sonuçlar verir. Test pozitif çıkarsa gebe, negatif çıkarsa gebelik yoktur anlamına gelir. Yine de en doğru yanıtı almak için doktora başvurmak gerekir. Çünkü bazı durumlarda test pozitif çıksa bile gebelik oluşmayabilir. Hamilelik testi sonucu pozitif olsa bile bu bazen normal gebelik değil yani dış gebeliktir.

Hamilelik Testi Sonucu

Hamilelik Ultrasonla Nasıl Belli Olur?

Regl zamanı 1 hafta gecikmesinin ardından ultrasonla gebelik kesesi doktor tarafından gözlemlenir. Karından bakılan ultrason yardımı ile gebeliğin görülebilmesi için 6 haftalık olması önemlidir. Kanda hamilelik testi 1500 civarında olduğunda ultrason yardımıyla gebelik kesesi saptanır. BHCG değeri 2000-3000’e çıktığında karından ultrasonla gebelik kesesi net görünür. Hamilelik testi sonucu pozitif çıktığında gebe olduğunun işaretidir. Fakat her zaman bu durum normal gebelik olmayabilir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebek Tutma Belirtileri
Tüp Bebek Tutma Belirtileri

Tüp Bebek Tutma Belirtileri Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan eşlerin birçok tedavi şekliyle çocuk sahibi olmayı amaçladıkları bir tedavi...

Kapat