Anne ve Bebek İçin Herşey

Hamilelik Belirtileri

1 533

Bazı hamilelik belirtileri, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazen, bazı kadınlar, hamileliğin erken belirtilerini bile yaşamayabilirler. Genellikle; ovulasyondan 6-12 gün sonra, yani yumurta rahim duvarına yerleştiğinde, ilk belirtiler de görülmeye başlanır. Eğer hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, ilk hamilelik belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Peki, hamileliğin erken dönem belirtileri nelerdir? Hangi durumlarda gebelik testi yaptırmanız gerekmektedir? İşte, ilk hamilelik belirtileri

Adet Gecikmesi 

Adet gecikmesi, hamileliğin en belirgin belirtilerinden biridir. Kadınlar, genellikle adet gecikmesi yaşadıklarında, gebelik testi yaparlar. Adet döneminiz 2-3 hafta geciktiyse, o zaman hamilelik testi yaptırmalısınız. Ancak adet gecikmesi, her zaman hamileliğin bir göstergesi değildir. Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda da adet düzensizliği ve gecikmeler görülebilir.

İmplantasyon Kanaması

Birçok kadın, gebeliğin ilk belirtilerinden biri olarak implantasyon kanaması ile karşılaşır. Bu kanama, embriyo döllendikten sonra, rahim duvarına girdiğinde ortaya çıkmaktadır. Vajinadan atılan bu hücrelerden bazıları hafif pembe veya kahverengi lekelenmelere neden olur.

İmplantasyon kanamasına, kramp da eşlik edebilir. Bununla birlikte kanamalar; doğum kontrol hapının değiştirilmesine ya da herhangi bir enfeksiyona bağlı olarak da gelişebilir. Bu nedenle; kanamanın asıl nedeninin belirlenmesi için  doktorunuza danışmanız her zaman akıllıca olacaktır.

Mide Bulantıları

Mide bulantısı hamilelik belirtisi mi?

Gebeliğin bir başka erken belirtisi bulantı hissidir. Hamileliğin erken dönemlerinde, sık sık mide bulantısı hissedilebilir. Mide bulantıları, her zaman hamilelik belirtisi değildir, ayrıca bulantılar bazı kadınlarda hiç görülmeyebilir.

Koku Hassasiyeti

Hamilelikte koku hassasiyeti

Hamileliğin erken dönemlerinde, bazı kadınlarda, bazı kokulara karşı hassasiyet gelişir. Hamilelik sırasında kadınların çoğu, çevrelerindeki kokulara karşı daha duyarlı ve tepkili hale gelir. Etrafındaki küçük kokular bile burun deliklerini rahatsız edebilir.

Yorgunluk Hissi

Hamilelikte yorgunluk hissi

Hamile kalmanızı takip eden süreçte; kendinizi daha yorgun hissedebilirsiniz. Hamilelik sırasında görülen yorgunluk hissi, yükselen progesteron ve kan şekeri seviyelerinden kaynaklanmaktadır.

Göğüslerde Şişlik ve Hassasiyet

Hamilelikte göğüs ağrısı

Göğüslerinizin dolgunlaştığını ve daha hassas hale geldiklerini hissedebilirsiniz. Bu, özellikle gebeliğin ilk iki haftasında fark edilir. Bu süreçte; göğüslerinizde karıncalanma hissi ve damarların belirginleştiğini de gözlemleyebilirsiniz.

Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin ortalama 6. haftasında, kendinizi düzenli olarak banyoya koşarken bulabilirsiniz. Sık idrara çıkmanın nedeni, embriyonun rahim duvarına yerleşmesi ile birlikte hormon üretmeye başlamasıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. vedat diyor

    3. çocuğum oldu, eşim tüm gebeliklerinde ne bir mide bulantısı ne de kokuya duyarlılık gibi olumsuz hiçbir şey yaşamadı. Bazı kadınları görüyorum, en ufak şeyden bile nem kapıyorlar. Kapris yaptıklarını düşünüyorum.

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuk Odası Duvar Boyası Renkleri ve Dekorasyon Örnekleri 2018

Çocuğunuzun odası için en uygun renk paletini seçmek için, en iyi tasarımcıların ipuçlarını ve önerilerini takip edin!  Çocuk odası için...

Kapat