Take a fresh look at your lifestyle.

Hamile kalmayı engelleyen ve bilinmeyen hastalıklar

0

Hamile kalmayı engelleyen aslında birçok irili ufaklı nedenler olabilir. Birçok neden günümüz hayatında çok sık yaşanırken bazı durumlarda nadir olarak yaşanabilir ve hatta teşhisi kolay olmadığı durumlarda da kadın düşük durumları yaşıyor ya da hiç gebe kalamıyor. Peki hamile kalmaya engel olan durumlar nelerdir? Hamileliğe engel olanları daha doğrusu çok bilinmeyen durumları sizler için araştırdık.

Mineral ve vitamin değerleri

Mineral ve vitamin değerleri hamile kalmada bile oldukça büyük bir pay içeriyor. Özellikle D vitamini eksikliği kadının gebe kalmasını engelleyebilir. Dolayısı ile kadın gebe kalmak istediğinde ilk olarak test yaptırarak değerlerine baktırabilir ve eksik olan değerleri için doktoru aracılığı ile tedavi başlayabilir. D vitamini düşüklüğü hamile kalmayı engelliyor teşhisini ilk defa duyabilirsiniz ama bu artık bilimsel olarak da kanıtlanan sonuçların içine girmeyi başardı.

Rahim perdesi

Hamile kalmayı engelleyen bir diğer önemli rahatsızlık ise aslında çok sık görülmeyen  rahim perdesi oluyor. Rahim perdesi olanlar ya da bir diğer deyiş ile rahminde zar olanlar maalesef gebe kalmakta zorluk yaşıyor, gebe kalsa dahi genellikle düşük ya da erken doğum ile sonuçlanabiliyor. Doktorlar bazı hastalarına bir kez geve kalmasını önerebilir. Embriyo bazen rahim perdesini esnetebiliyor ve tutunabiliyor ama bu riski almak istemeyen kadınlar rahim perdesi ameliyatı olarak çok kolay bir şekilde bu durumdan kurtulabilirler.

Rahim içi yapışıklıklar

Rahim içi yapışıklıklarda kadının gebe kalmasını engelleyebilir. Böyle bir durumda da tüp bebek yönlendirmesinden önce doktor gerekli tahlilleri yapacak ve kapalı kamera sistemi ile ameliyat gerçekleştirerek sonucu çözecektir. Eğer hastanın tek sıkıntısı buysa ve sorun giderildiyse artık gebe kalması için hiçbir engel kalmıyor olacak. bu sebeple eğer hamile kalamıyorsanız rahim içi yapışıklık konusunu da yoğunlaşabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın