Take a fresh look at your lifestyle.

Hamile Kalmanın Yolları

0

Hamile kalmayı düşünmüyorsanız; doğum kontrol haplarına ve diğer yöntemlere güvenebilirsiniz. Ancak, bebek sahibi olmayı düşündüğünüzde, başarılı olmanız biraz daha zor olabilir!

35 yaşın altındaki sağlıklı bir kadının, bir yıl içerisinde hamile kalması gerekir. Ancak, zamanlama doğru olsa bile, bir yumurtanın hamilelik ile sonuçlanma şansı oldukça düşüktür. Düzenli bir cinsel hayatınız varsa, her ay, hamile kalma şansınız %20 civarındadır. Peki, hamile kalma şansınızı arttırmak için ne yapmalısınız?

Adet Döngünüzü Takip Edin

Hamilelik şansı nasıl arttırılır?

Aylık adet döngünüz, bebek sahibi olmak için çalışmalarınızın başarılı olup olmayacağını gösterebilir ve ayrıca, bebek sahibi olmanızı sağlayacak en doğru günü belirlemenizi sağlayabilir.

Öncelikle, adetinizin ilk gününden son güne kadar devam eden süreci bilmelisiniz. Bunu takip ettikten sonra; adet döngüsünün başlamasından 14 gün sonrası, yumurtlama gününüzdür. Eğer, adet döngünüz 21 günden daha kısa ve 35 günden uzunsa veya aydan aya büyük ölçüde değişiyorsa; bu durum, yumurtalıklarınız ile ilgili bir sorunu işaret ediyor olabilir.

Bu da, hamilelik şansınızı etkileyebilir. Hamile kalma şansınızı arttırmak için, en yakın zamanda doktorunuzdan randevu almalısınız.

2. Jinekoloğa Görünün

Hamile kalmanın yolları

Kadınlar, genellikle, hamile kalmaya çalışmadan önce bir jinekoloğa görünmeyi unutur. Ancak, planlamayı doktorunuz ile birlikte yapmanız ve muhtemel sorunları ortadan kaldırmanız önemlidir.

3. Kafein Alımını Azaltın

Her gün içtiğiniz birkaç fincan kahvenin, doğurganlığınızı olumsuz yönde etkileyip etkilemediğini merak edebilirsiniz. Uzmanlar, günlük kafein alımının fazla olmasının, gebe kalmayı zorlaştırabileceğini belirtiyor. Eğer fazla kafein alıyor olabileceğinizden düşünüyorsanız, günlük alımınızı 150-300 mg arasında tutun. Bu, 1-3 fincan kahveye eşdeğerdir.

4. Yumurtlama Dönemi Öncesi Cinsel İlişki

Spermler, rahminizde ve fallop tüplerinde, 2-3 gün arasında dolaşabilir. Dolayısıyla, yumurtlama döneminden önce cinsel ilişkiye girmek, spermin şansını arttırmaktadır. 28 günlük bir adet döngüsü için; adetiniz bittikten sonra, haftada birkaç kez ilişkiye girmeye başlayın. Sıklıkla cinsel ilişkiye girmek, özellikle de adet düzensizliğiniz varsa, en verimli zamanınızı kaçırmamanızı sağlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın