Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamile Kalmak İçin Yumurta Sayısı Kaç Olmalı?

0 11.609

Herhangi başarılı bir hamilelik için, yalnızca bir yumurta yeterli olabilir. Gebeliği 30-40 yaşlarına gelene kadar erteleyen kadınların sayısı arttıkça, hamile kalma konusu giderek daha karmaşık bir süreç haline geliyor. 

Yardımcı üreme teknolojileri, kadın yumurtalıklarını bir kerede daha fazla yumurta üretmeye zorlayabilir; ancak canlı ve yüksek kaliteli yumurta üretmesini sağlayamaz. Yumurta kalitesi hala yaşa bağlıdır. Buradaki soru ise şöyle? Gebe kalabilmek için ne kadar kaliteli yumurta gereklidir? Bebek sahibi olma olasılığı, yumurta sayısı ile ilişkili midir? Evet. Peki, hamile kalmak için yumurta sayısı kaç olmalı? Cevabı yazımızın devamında…

Yumurtalar Yenilenmeyen Bir Kaynaktır

Kadınlar, potansiyel olarak 1-2 milyon yumurta ile dünyaya gelirler; ancak bu, onların sahip oldukları tüm yumurtaların toplam sayısıdır. Yeniden canlanan cilt hücrelerinin veya kan hücrelerinin aksine, vücudumuz daha fazla yumurta hücresi yapamaz. Yani, yumurtalık rezervimiz, para yatırmayan bir “banka” gibidir ve her geçen ay azalır. Ergenlik döneminde, bir kadının yumurta sayısı 1 milyon civarındadır ve 25 yaşına gelindiğinde bu sayı 300.000 civarındadır. 35 yaşına gelindiğinde, bu düşüş biraz daha hızlanmaya başlar ve menopoza kadar, her ay daha fazla yumurta kaybedilebilir.

Ayda Yalnızca Bir Yumurta Kaybedildiği Düşüncesi Yanlıştır

Gençlik yıllarında, yumurtalıklarımız olgunlaşmayı bekleyen yumurta folikülleriyle doludur. Her bir adet döngüsü sırasında, yumurtlamaya hazırlanmak için bu foliküllerin belirli bir sayısı aktive edilir, ancak sadece bir yumurta olgunlaşmaya ve yumurtalıktan serbest bırakılmaya kadar merkez aşamasını alınır. Diğer yandan, altta yatan foliküller vücut tarafından emilir ve kaybolur.  Doktorlar, vücudumuzun hayatımızda sadece 400 kez doğal bir şekilde yumurtlayabileceğini tahmin ederken, ayda 1000 folikülün – potansiyel yumurtaların – kaybedildiğini ve yaşlandıkça bu kaybın hızlandığını tahmin ediyorlar.

Yumurta Sayısı Ölçüm Testleri

Yumurta sayısı ölçümü için iki yöntem vardır; antral folikül sayısı ve bir de AMH yani anti-Müllerian hormonu testidir. Bu test, sadece toplam yumurta sayımı değil, aynı zamanda bir kadında kaç tane yumurtanın donabileceğini de gösterir. Bu testin yapılması için en doğru zaman, adet döngüsünün başlangıcıdır. AMH, foliküllerin içindeki özel hücreler tarafından üretilen bir protein hormonudur.

Kandaki AMH düzeyi, doktorların yumurtalıkların içindeki toplam folikül sayısını ve dolayısıyla bir kadının toplam yumurta sayısının tahmin edilmesine yardımcı olabilir. Bir kadının verimliliği için tipik bir AMH seviyesi, 1.0-4.0 ng/ml arasında olmalıdır; ancak yaşa bağlı olarak kadınlarda bu hormonun seviyesi, bu aralıktan daha yüksek veya daha düşük olacaktır.

[Toplam:4    Ortalama:5/5]
100%
Müthiş

İçerik Puanı

  • İçerik/Fayda
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Folik Asit ve Erkek Doğurganlığı

Doğurganlık için takviye ile ilgili öneriler aradığınızda, muhtemelen karşınıza ilk çıkan folik asit olacaktır. Kırmızı kan hücrelerinin ve DNA üretiminin geliştirilmesi...

Kapat