Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Hamile Kalmadan Önce Değiştirmeniz Gereken Alışkanlıklar

0 481

Hamile kaldığınızda yapamayacağınız, yiyemeyeceğiniz veya içemeyeceğiniz birçok şey olduğunu biliyorsunuz. Peki, hamile kalmaya çalışırken de yaşam tarzınızda değiştirmeniz gereken şeyler olduğunu biliyor muydunuz? İşte, sağlıklı bir hamilelik için, hamile kalmadan önce değiştirmeniz gereken alışkanlıklar…

1. Sigara Bağımlılığı

Hamile kalmaya çalışırken, sigarayı bırakın. Sigara, yalnızca size değil, bebeğinize de zarar verir. Bebeğinizin nikotin, karbon monoksit ve katrana maruz kalmasına ve akciğerlerinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Ayrıca; erken doğum ve yenidoğan komplikasyonları riskini de arttırmaktadır. Genellikle sigarayı bırakmanın kolay bir yolu yoktur, bu nedenle, bir uzmandan yardım almak her zaman daha iyi bir seçenektir.

2. Alkol Alımı

Alkol içmenin bebeğinize zarar verebileceğinin farkında olsanız da, ara sıra içmenin hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağını düşünüyor olabilirsiniz.  Bazı araştırmalar, hamilelik sırasında ara sıra bira ya da şarap içmenin güvenli olabileceğini öne sürse de, uzmanlar hala hamile kadınlara alkol alımından kaçınmayı öneriyor. Hamile kalmayı planlıyorsanız, alkol tüketimine dikkat etmelisiniz.

3. Kafein Tüketimi

Kafein tüketimi üzerine yapılan araştırmalar karışık olsa da, bazı çalışmalar kafeinin doğurganlık sorunlarına ve doğum risklerine neden olabileceğini göstermektedir. Günde 2 fincandan daha fazla kahve, bebeğin büyümesini olumsuz etkileyebilir ve erken doğuma neden olabilir. Uzmanlar, hamilelikte günde 200 mg kafein tüketebileceğinizi belirtiyor.

4. Abur Cuburlar

Hamileliğin önümüzdeki 9 ay boyunca cips, pizza ve atıştırmalıklardan uzak durma anlamına gelmediğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesi için; dengeli beslenmek ve bol miktarda taze sebze ve beyme tüketmek önemlidir. Yüksek yağ ve şeker içeren bir diyet; bebeğinizin yiyecek tercihlerini de etkileyebilir.

5. Stresten Uzak Durun

Yüksek stres seviyeleri, hamile kalma planlarınızı etkileyebilir; ancak bu, gündelik hayatın stres tetikleyicilerinden çok, yakın bir aile üyesi ya da bir arkadaşınızın ölümü gibi büyük olaylar için geçerlidir. Stres, kısırlık tedavisinin sonucunu da etkileyebilir. Hamile kalmaya çalışırken stresten uzak durmak için, kendinize uygun bir rahatlama tekniği bulmalısınız.

Hamile kalmadan önce yapmanız gereken diğer değişikliklerin neler olduğunu merak ediyorsanız, “Vücudunuzu Hamileliğe Nasıl Hazırlarsınız?” başlıklı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Vücudunuzu Hamileliğe Nasıl Hazırlarsınız?

Doğum kontrolünü bırakmadan önce, vücudunuzu hamileliğe hazır hale getirmek için yapmanız gereken şeyler vardır! Bir hamilelik, beklenmedik bir anda ya...

Kapat