Anne ve Bebek İçin Herşey

Hamile Kalan Kadın Emzirmeye Devam Edebilir Mi?

0 354

Henüz küçük bir bebeğiniz varken, bir diğerine hamile olduğunuzu öğrendiğinizde ne hissettiğinizi az çok anlayabiliyoruz. Hem korku hem endişe hem mutluluk hem merak. Yani kısaca tüm duyguları aynı anda yaşayacağınız bir gerçek. İlk aklınıza gelen detay ise şimdi ki bebeğinizin bu durumdan ne kadar etkileniyor olacağız. Emziren anne hamile kaldığında sakıncası var mı ya da emzirmeye devam edebilir mi soruları ilk akıllara gelenlerdendir.

Emzirirken hamile kalmak süte zarar verir mi?

Halk arasında bilinen yanlışlardan biri emziren kadın hamile kaldığında sütünün bozulacağı yönünde oluyor.  Bir diğer dolaşan söylenti ise bebeğin emzirmeyi kendiliğinden bırakacağı oluyor. Asıl doğrusuna değinmek gerekirse sütün tadının ve kıvamının biraz değişeceği gerçek ama asla bozulma ya da sütün zarar vereceği gibi bilgiler doğru değildir. Birçok doktor dengelerin normal olması doğrultusunda hamile kadının emzirmeye devam edebileceğini söylüyor. Bu kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir.

Çocuğunuz emmeyi ret eder mi?

Bunun için net bir şey demek söz konusu olamaz. Sütün tadının bir miktar değiştiği bir gerçek ama her çocuk bu durumdan rahatsız olup emzirmeyi bıraktığı söylenemez. Yine de bebeğiniz emmeyi ret ediyorsa bu durumu göz önüne alabilirsiniz.

Halsizlik

Hamileyken bir diğer bebeğinizi emzirmek size oldukça yorgunluk verecektir. Hem mineral ve vitamin açısından yeterli beslenmiyor olmanız, hem de çok çabuk yorulacağınız için halsiz düşebilirsiniz. Zaten bebeğiniz ek gıdaya geçiş yapmış olacaktır. Bu sebeple emzirmeyi biraz azaltabilir ama tamamen kesmeyebilirsiniz.

Aynı anda iki çocuk emzirmek

Doğum sonrası ne yapmak gerekiyor. Sadece bebeğimi emzirmek gerekiyor yoksa çocuğunuza meme vermeye devam edebilirsiniz. Burada biraz zorlanacağınız kesin ama önceliği elbette bebeğinize vermelisiniz. Bebeğinizin tek gıda kaynağı sizsiniz ama çocuğunuz artık ek gıda ile de yemek ihtiyacını giderebiliyor. Bu sebeple elbette bebekte ki gibi olmasa da diğer çocuğunuzu da yine normal akışında emzirebilirsiniz. Sadece abartıya kaçmamaya ve ağırlıklı olarak meme vermemeye dikkat ediniz yeter.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Menopoz Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Menopoz dönemi kadınlar için her anlamda oldukça zor bir süreçtir. Hem fizyolojik etkiler hem de duygusal olarak büyük bir yıkım...

Kapat