Take a fresh look at your lifestyle.

Göz Tembelliğini Erken Fark Edin

0

Henüz daha küçüklükten başlayan göz sorunlarını fark etmezseniz sizi daha kötü durumların beklediğini biliyor musunuz? Özellikle göz tembelliğe fark edilmeyen göz bozukluklarında çok fazla ön plana çıkan durumlardan biridir.

Gözler genellikle 7 ile 8 yaşına kadar gelişimine devam eder. Gözlerde var olan aşırı göz kapağı düşüklüğü, şaşılık, yüksek kırma bozuklukları çocukta göz tembelliğini ortaya çıkarıyor. Üstelik en acı veren durumlardan biri de 10 yaşından sonra artık göz tembelliğini tedavisi bulunmuyor ve kalıcı olarak çocuğun hayatında yer almaya başlıyor.

Çocuklarda göz muayenesi ne zaman başlamalı

Çocuklarda göz muayenesi 1 yaşından itibaren başlamalıdır. Özellikle 10 yaşına gelene kadar bir sorun olmasa da her yıl genel bir muayene yaptırmanız çok önemli bir rol oynayacaktır. Eğer çocuğunuzda göz tembelliği varsa bu ciddi anlamda görme kayıpların ayol açabilir. Erken dönemde teşhis ise çocuğun göz sorunlarının önüne geçmesinde fayda sağlar. Ne kadar erken dönemde fark edilirse, sorunların ortadan kalkma yüzdesi de o denli artış sağlıyor.

Maalesef zamanında fark edilmediği için göz tembelliği tedavisi olamadığı için bugün gözünde ciddi oranda görme kaybı yaşayan kişi sayısı oldukça fazla. Artık aileler daha bilinçli. Özellikle ilk okul çağına gelmiş her çocuk mutlaka okul öncesi doktora görülmeli ve gözleri kontrol edilmelidir.

Özellikle öğretmenler ailelerden daha fazla dikkat çekmekte ve aileleri çocuğunuzun görme sorunu var diye uyarmaktadır. Bahsettiğimiz gibi bu süresi ne kadar uzarsa tedavi şansı da o denli azalıyor. Özellikle anne babada göz bozukluğu ya da tembelliği var ise, çocuğunuzu mutlaka düzenli olarak doktora götürmelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın