Take a fresh look at your lifestyle.

Gebelikte Seyahat Etmek Tehlikeli Mi?

0

Hamileyken seyahat etmeyi mi düşünüyorsunuz? Uzmanların önerilerine kulak verin! 

Bebeğin doğum kanalını kapaması ya da erken doğum öyküsü gibi komplikasyonlar olmadığı sürece, hamileyken rahatlıkla seyahat edebilirsiniz; ancak zamanlama önemlidir. Hamileliğin özellikle ilk 3 aylık dönemlerinde uçakla seyahat etmek bebeğinizin sağlığı için iyi olmakla birlikte; mide bulantıları ve yorgunluk hissi keyfinizi kaçırabilir.

Hamileliğin 14.-28. haftaları, seyahat etmek için en ideal zamanlardır

Doktorlar, hamileliğin 6. ayından sonra da seyahat etmenin uygun olduğunu belirtiyor. Uçağa binecekseniz, uçak biletini erkenden almayı deneyin. Koridor tarafındaki koltuklar, lavaboya kolay erişim sağlar ve uçağın ön tarafında hava sirkülasyonu daha iyidir. Seçiminizi yaparken, bu gibi detayları göz önünde bulundurursanız, uçak yolculuğunuz daha iyi geçecektir.

Uçağa bindikten sonra da hamilelik ağrılarını ve hamileliğe bağlı sıkıntıları hafifletmek için de yapabileceğiniz şeyler var. Uçak yolculuğunuz için, öncesinde doktorunuzun önerdiği ilaçları alabilir ve sıkı olmayan, rahat nefes alabileceğiniz kıyafetler giyebilirsiniz. Ayrıca, uçaktayken bolca su içmek ve uçuş sırasında hareket etmeye devam etmeniz önemlidir; çünkü hamilelik, potansiyel olarak tehlikeli bir kan pıhtısı geliştirme şansınızı arttırır. Uçak yolculuğunuz uzun olacaksa, saat başı koridorda yukarı doğru uzanma egzersizi yapabilirsiniz.

Süreyi sınırlı tutun

Çoğu doktor, sağlıklı kan akışının devam etmesi için, günlük seyahat süresini 6 saatle sınırlı tutmanızı öneriyor. Bu süreçte, uzun bir araba yolculuğu yapmaktan kaçının. Seyahate çıkmadan önce, yanınızda bol bol su ve atıştırmalık bulundurduğunuzdan emin olun. Uzağa, özellikle de kırsal alanlara seyahat ediyorsanız, bölgedeki hastanelerin nerelerde olduğunu öğrenin. Mide bulantısı ya da araba tutmasına karşı, seyahate çıkmadan önce doktorunuzdan size önerebileceği bir ilaç isteyin.

Yurtdışı seyahatine çıkılır mı?

Yurtdışı seyahatlerini hemen hepimiz severiz, ancak gideceğiniz yerin, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından güvenli ve hijyenik olduğundan da emin olmalısınız. Hamilelik, sizi kirli sulara karşı daha savunmasız yapar. Bu nedenle, seyahatteyken yalnızca şişe su tüketmeniz ve dişlerinizi fırçalarken de bu suyu kullanmanız önemlidir. Hamileyken seyahat edecekseniz; bulaşıcı hastalıkların daha yaygın olduğu ve sizin ve bebeğiniz için zararlı olabilecek aşılar gerektiren rotalardan kaçınmalısınız.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın