Take a fresh look at your lifestyle.

Gebelikte Amniyon Sıvısı Neden Önemli?

0

Hamilelik döneminde amniyon sıvısının az ya da çok olmasının pek çok neden vardır. İşte bilmeniz gerekenler! 

Çoğu hamile kadın, doktoru ona bir sorun olabileceğini söyleyene kadar, bebeğin amniyon sıvısı seviyelerini düşünmez. Hamile kadınlara, amniyon sıvısının az ya da çok olduğu söylenir. Peki, bu anne ve doğmamış bebeği için ne anlama geliyor?

Amniyon Sıvısı Seviyeleri

Hamilelik sırasında bebeğiniz rahim içinde büyüdüğü ve geliştiği için, içindeki amniyotik kese ve sıvı tarafından korunur. Amniyotik sıvı, bebeğinizin büyümesinde ve gelişmesinde çok önemli bir rol oynar. Ayrıca bebeğinizi dış güçlerden ve yaralanmalardan korumak için bir bariyer görevi görür. Bu nedenle, hamilelik döneminde amniyon sıvısı seviyeleri kadınlar için endişe yaratabilir.

Yumurtanın döllenmesi ile birlikte, amniyotik kese, sıvıyı oluşturmaya ve doldurmaya başlar. Bu sıvı, açık saman rengindedir ve başlangıçta annenin plazmasından oluşturulur. Hamileliğin 12. haftasına kadar, amniyotik sıvı çoğunlukla elektrolit ile sulanır. Üçüncü aydan sonra; proteinler, bebeğin büyümesine yardımcı olan karbonhidratlar, lipidler ve üre mevcuttur. Gebeliğin yaklaşık 16 haftasından itibaren, bebeğin böbrekleri çalışmaya başlar ve fetal idrar, ana amniyotik sıvı kaynağı haline gelir.

Amniyon Sıvısı Ölçümü

Bebebeğiniz büyüdükçe, daha fazla amniyon sıvısı üretir. Bebek yaklaşık 32 haftalık olana kadar miktarı artar. Amniyon sıvısı seviyeleri, bebek 37-42 haftalık arasındayken sabit kalır. Bebeğiniz sıvıyı yutarken, amniyon sıvısı seviyelerinde küçük değişiklikler meydana gelir. Bazı gebeliklerde, çok fazla ya da çok az amniyon sıvısı olabilir.

Bu değişimler; sıvı üretme ve temizleme arasındaki dengede bir problem olduğunu gösterdiğinden, doktorlar için genellikle bir endişe nedenidir. Bebeği çevreleyen amniyon sıvısı seviyelerini ölçmek için kullanılan iki ultrason ölçümü vardır: AFI ve SDP. AFI, en derin dikey sıvının dördünün toplamını kullanır. SDP ise fetusu çevreleyen en büyük görünür sıvının derinliğini ölçer.

Amniyon Sıvısı Neden Önemli?

Hamilelik döneminde bebeğin korunması için amniyon sıvısı önemlidir. Bir yastık görevi görür; bebeğinizi kayma, düşme, bir başkasının karnınıza düşme gibi herhangi bir yaralanmaya veya meydana gelebilecek etkilere karşı korur. Hamileliğiniz ilerledikçe, sıvı bebeğinizin nefes almasına, akciğerlerinin ve solunum sisteminin gelişimine yardımcı olur. Dolayısıyla, hamilelik döneminde amniyon sıvısı seviyelerinin takip edilmesi oldukça önemlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın