Take a fresh look at your lifestyle.

Evde Yapılan Hamilelik Testleri Doğru Sonuç Verir Mi?

0

Evde yapılan hamilelik testleri, kişinin hCG(hamilelik hormonu) seviyelerini tespit eder. Birçok farklı türde ve markada ev tipi gebelik testi olmasına rağmen, temelde hepsi aynı işlevi görmektedir. Bu testler, hCG hormonunun varlığını tespit etmeye çalışmak için idrarı kontrol etmektedir. 

Evde Yapılan Hamilelik Testleri

Birkaç çeşit ev tipi gebelik testleri bulunmaktadır. Genel olarak, hepsi benzer şekilde çalışır. Bunların çoğunda, idrarı toplamak ve analiz etmek için bir ölçüm çubuğu kullanılır. Tek adımda yapılan bu kitler, genellikle kullanım açısından en uygunu olarak kabul edilir. Çoğu test çubuğu, idrar akışı sırasında kısa bir süre tutulur ya da bir kabın içerisine tutulabilir.

Bu tip testlere ek olarak, bir kadının idrarının küçük bir miktarını özel bir sıvı veya tozla karıştırmasını gerektiren başka ev tipi gebelik testleri de bulunmaktadır. Her test aynı şekilde çalışsa da, satın aldığınız testin talimatlarını okumak, her hamilelik testi markası arasında değişiklik gösterebileceğinden, hala önemlidir.

Ev Tipi Hamilelik Testleri Nasıl Kullanılır?

Bu testler, bir kadının idrarında bulunan hamilelik hormonu olan hCG’nin miktarını ölçer. Kadın bedeni, hamile olduğunda hCG’yi serbest bırakır. Kadınların büyük bir bölümünde bu durum, gebe kaldıktan yaklaşık 6 gün sonra ortaya çıkar. HCG seviyeleri, her 2 günde bir iki katına çıkarak, gebeliğin her geçen günü artar. Evde yapılan hamilelik testleri, hCG hormonunu, cinsel ilişkiden yaklaşık bir hafta sonra güvenilir bir şekilde saptayabilir. Bazı testler, bu hormonu adet döneminin gecikmesi kadar erken bir zamanda tespit edebilmesine rağmen, bunların çoğu, test çubuğu alındığında, sonuçları garanti edecek kadar hassas değildir.

Gebelik Testlerinin Doğruluğu

Gebelik testlerinin doğruluğu biraz yanıltıcı olabilir. Evde yapılan hamilelik testlerinin bir çoğu, tipik olarak %99’luk bir doğruluk oranına sahiptir. Buradaki sorun, bu testlerin, adet gecikmesinin başlangıcına kadar erken bir dönemde yapılması olabilir. Genellikle, test ne kadar hassas olursa, o kadar doğru bir sonuç alabilirsiniz. Bununla birlikte, eğer bir kadın, kullandığı ilaçlar, yaptığı önceki doğumlar ya da düşük gibi nedenlere bağlı olarak kendi sisteminde hCG’ye sahipse, daha az hassas bir test daha iyi bir seçenek olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın